Politica


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Dum Ian 30, 2011 1:04 pm

Re: Politica

nu stiu cum ganditi voi cand vine vorba de pamant, dar chiar nu are treaba alegerea lui basescu cu votu pentru pamant si cred ca am argumentat ok de ce nu ar avea nici-o treaba in fine, poate doar eu sunt vre-un Ion nepot al lui Ion, cum zice kazi "Aici e tara lui Ion" :P, chiar nu are nici-o treaba da la modu nici-o treaba in fine sa trecem peste, eu spre exemplu daca as avea bani as cumpara pamant acum... o sa vedeti peste niste ani cand se va vorbi pe bune de scoaterea romaniei din criza (pe baza agriculturii) ce baietii smecheri detin niste foarte mult teritoriu la campie:)))
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Dum Ian 30, 2011 3:24 pm

Re: Politica

+1 @ Misu
Eu stiu ce zici tu Misu si cred ca ai dreptate. La fel as face si eu daca as avea bani, dar nu neaparat ca sa ma imbogatesc, as viza si un oarecare profit, dar minimal. :) Delia a fost amuzata de postul lui Sleepy Dwarf si nu se referea la pamant prin "a vota cu basescu", ci la prostia infinita a poporului roman.
Pamantul e baza, intr-o lume a chiriilor si concesionarilor!!! :)
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Dum Ian 30, 2011 4:02 pm

Re: Politica

crezi ca fac teorii aici da nu am inteles ce au zis partenerii de discutie? asta nu ma impiedica sa ma enervez, dar chiar nu m-am enervat( cu toate ca postu meu asta a exprimat) dar mi s-a parut totusi ca sunt ignorat, hai ca aberez :)))) si ma departez de POLITICA
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Dum Ian 30, 2011 4:09 pm

Re: Politica

a si inca ceva, ca recitesc ce ai zis si mi-am amintit ce i-am zis odata lu tata dupa ce el a asistat la o discutie contradictorie intre mine si mama "daca nu m-as contrazice nu ar mai exista o discutie" asa si aici... repet: nu mi-am repetat punctu de vedere pentru ca mi-am subestimat partenerul de discutie ci pentru ca mi s-a parut ca am fost ignorat si atunci :))) dar na is niste posturi wtf? crezi ca m-as supara intr-adevar in urma unei discutii incat sa nu mai pot sa fac chirp flare-uri si boomerange? de aia postam aici sa ne contrazicem, sa para ca ne certam, sa argumentam sa invatatm ceva din fiecare chestie, da sa nu ne suparam :))))
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Dum Ian 30, 2011 7:06 pm

Re: Politica

Dar nu s-a certat si suparat nimeni, deloc chiar! :)
Nu trebuie sa existe neaparat contradictie si nervi ca sa decurga ok o discutie, parerea mea, dar in cazul politicii si puterii in Romania e cam greu sa stai calm...
Si eu am ceva teren pe la tara, poate o sa-l folosesc cumva, candva :))
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Lun Ian 31, 2011 9:58 am

Re: Politica

Misu, nu s-a suparat nimeni, dimpotriva. Mi-a placut ca ai argumentat, si ai argumentat bine. O sa vin sa comentez pe argumentele tale, da' acu' ma grabesc sa plec... :P
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Lun Ian 31, 2011 11:28 am

Re: Politica

Misule, Misule, iara-ti faci scenari false?! :)) :))
Cat despre subiectul "politica"(in Romania), pot sa zic cu mana pe inima ca nu ma atrage deloc! :)
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Lun Ian 31, 2011 2:49 pm

Re: Politica

misu scrie:da ma da iti zic eu ca nu voteaza nimeni vanzarea teritoriului:)) ca pe batranii aia pe care i-a pacalit basescu cu alegerile si astea, hai ca poate nici acuma nu s-au prins da pamantu sfant nu-l vand ei...


Eu mi-am cam pierdut increderea in faptul ca un om ca Basescu nu poate convinge din vorbe romanul de rand sa voteze ORICE! Gandeste-te la referendum, cand am votat toti - o tara intreaga - parlamentul unicameral. Care e o mare tampienie... da' ce? am stiut ce votam? Sunt sigura ca daca ar vrea ar putea sa faca in asa fel incat romanul sa creada ca e bine sa vindem altei tari o parte din teritoriul nostru :P Nu ar fi de acord sa vanda pamanul lor - proprietate personala - dar un pamant oarecare? 1000 ar vota impotriva (cei care locuiesc pe el) si celelalte milioane ar vota pentru. Sau ne-am gandi: ei si ce daca il vindem austriecilor? Daca ne merge mai bine dup-aia ca austrieci? :P

oricum as fi mai multumit sa stiu ca 50 la suta vor vanzarea pamantului da prin vot direct nu sa depinda treaba asta de maxim 100 de oameni

De-aia trebuie sa fi FOARTE atent si FOARTE informat cand ii alegi pe aia 100. Punem pret prea mare pe alegerile prezidentiale si uitam ca si alegerile parlamentare sau locale sunt foarte importante. Cand candideaza neste oameni, aia au un program de obicei (intr-o tara normala, cel putin), isi propun niste masuri, niste principii, etc. Trebuie sa le cunosti si sa tii cont de ele cand votezi, ca atunci TE INTREABA! Stiu ca in RO e totul fucked up, dar nici ignoranta noastra totala vis-a-vis de politica nu e buna.

Oricum, in principiu sunt de acord cu tine la faza cu valoarea pamantului. Si eu o sa tin de pamantul de la tara cu dintii si nu o sa accept sa fie vandut in cursul vietii mele. :P

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mie Feb 02, 2011 9:58 pm

Re: Politica

Romanul nu intelege cum functioneaza instutiile, ce rol au si asa mai departe. Institutia prezidentiala e responsabila doar pentru anumite chestiuni, nu tre' sa le rezolve pe toate, pentru asta exista parlament, guvern, primarii si alte minunatii...
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Joi Feb 03, 2011 1:57 pm

Re: Politica

In primul rand romanul nu-si intelege drepturile! De fapt, nici macar nu le stie ca, apoi, sa le inteleaga!
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
AnteriorUrmătorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România