Sfaturi: Mixer si placa audio?


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 4

Membru din: Joi Dec 02, 2010 12:14 pm

Mesaj Joi Dec 02, 2010 12:28 pm

Sfaturi: Mixer si placa audio?

Salut!,in primul rand imi cer scuze daca nu am nimerit locu potrivit pt postu' meu.
Mentionez ca sunt incepator in d'ale muzici si m-am apucat de un home studio , am un mixer simplu , mic , dar practic si de mai mult nu am nevoie momentan "BEHRINGER xenyx 802" si un microfon "Studio Projects B1" insa tot nu sunt multumit de claritatea audio si m-am decis sa achizitionez o placa audio,aici am nevoie de niste sfaturi sa nu fac vre-o alegere proasta dintre "interfete usb" si "placi interne" am ales placa interna ( cele usb am vazut ca in mare parte au intari de microfon pe Jack/mufa mare si asta ar insemna sa nu mai folosesc mixerul ? ) si am decis sa iau o placa interna si sa fac o chestie de genu Mic->Mixer->placa audio, sau alte optiuni, ce mai am? ca sa pot folosii si mixeru si placa audio.
O alta intrebare ar fi daca cablurile altereaza sunetul?, am un cablu de vreo 15m dintre mic si mixer :| si am intelese ca ar trebui ceva mai scurt si ceva cu "mufe aurite" la fel ar trebui si pentru legatura dintere mixer->pc ?
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 271

Membru din: Lun Mar 29, 2010 8:51 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Joi Dec 02, 2010 10:08 pm

Re: Sfaturi: Mixer si placa audio?

Salut. In primul rand, de ce vrei neaparat sa treci prin mixer? Baga direct microfonul in placa de sunet. Altfel, ai zgomot in plus si de la mixer (no offence, e Behringer). La microfoane nu ma pricep foarte mult, dar te prinzi singur dupa inregistrare daca e bun sau nu. Cablul lung baga zgomot in plus, mai ales daca nu e bine ecranat (trebuie sa fie cablu din ala gros), iar mufele sa fie prinse cat mai curat (fara izolier band si alte nebunii).
Daca mai ai intrebari, sigur se gaseste cineva sa te ajute.
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 60

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:59 pm

Localitate: http://www.schrabeat.com

Mesaj Joi Dec 02, 2010 10:34 pm

Re: Sfaturi: Mixer si placa audio?

Eu iti recomand interfata audio8 de la Traktor. Externa, calitatea sunetului impecabila si are intrare XLR. Daca vrei interfata interna Delta 1010 ;)

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 4

Membru din: Joi Dec 02, 2010 12:14 pm

Mesaj Mie Dec 08, 2010 11:13 am

Re: Sfaturi: Mixer si placa audio?

Multumesc de raspunsuri!o singura intrebare mai am, dintre M-audio keyrig 49 vs.Terratec midi master care castiga? o vreau sa creez negative in special in reason ca eu cu asta lucrez.multumesc anticipat

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România