Technics SL Series... R.I.P


Diverse discutii despre echipamente pentru turntablisti, la modul general.

Moderatori: Jeg, AlexSturza

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 271

Membru din: Lun Mar 29, 2010 8:51 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Joi Noi 04, 2010 6:18 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

Mie sincer mie se pare mult mai greu sa urmaresti un milion de butoane decat sa freci 2 placi in mii de moduri. Si mult mai challenging in acelasi timp. Deja sunt retete pe care trebuie sa le faci sa castigi DMC-ul, originalitatea este foarte limitata. Daca ii urmaresti pe toti, fac aceleasi lucruri, doar ca unii mai bine ca altii.
Era vremea pentru digital, deja s-a inventat tot ce era de inventat cu 2 discuri si-un fader. Poti sa te strofoci cat vrei ca nu mai gasesti nici un trick nou.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Joi Noi 04, 2010 8:05 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

eu nu sunt de`acord cu tine :) dmc is all about the placi+fader, nu e concurs de apasat butoane... pt concursul de apasat pe butoane ar trebui sa faca un CDJ edition :) se pot face o groaza de chestii noi cu toate functiile pe care le au mixerele in ziua de azi... dar sa bage serato? :)) sper macar sa nu permita si alte controllere midi... mai urmeaza sa bage si la jocurile olimpice niste cyborgi... unu cu super viteza, unu cu super forta...
Imagine

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 8

Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:54 pm

Mesaj Vin Noi 05, 2010 11:41 am

Re: Technics SL Series... R.I.P

Daca tot am aruncat pastila, aceeasi sursa de pe care am luat info-ul da deja cateva raspunsuri legate de "digital" DMC. Poate cel mai important sau nesemnificativ ;) element:

Q. Is traditional vinyl still allowed?

Yes, it’s encouraged

si no controllers in 2011... asa ca DMC - BARBUT poate se joaca doar din 2012 incolo

http://www.skratchworx.com/news3/comments.php?id=1569
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Vin Noi 05, 2010 1:38 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

daca ai folosi dicerele ar fi una dar o sa se ajunga la butonu de automix si loopuri facute din soft in loc de beatjuggle :))) 5 controllere gen mpd sau trigger finger, inca vro 2 care fac cine stie ce alt cacat si 20 efecte :D si ca premiu va fi un serato de aur :D sau de ce nu, un CDJ :))))
Imagine

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Vin Noi 05, 2010 1:54 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

:))
si mie mi se pare o mizerie faza cu digitalul la DMC...
Ultima oară modificat de ANT pe Vin Noi 05, 2010 4:28 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Vin Noi 05, 2010 2:54 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

si eu te sustin :D digitalul e bun din anumite puncte de vedere:

ai orice piesa la indemana daca faci un mix
iti aranjezi in ce ordine vrei sample`urile de scratch
iti faci propriile tale sample`uri si nu tre sa faci si discuri p`orma, merge numai bine cu timecode`ul
daca bagi muzica undeva nu te gari cu lada de discuri, ajunge un ghiozdan cu 2 timecode`uri si placa de sunet si laptopul

dar totusi... unde e legatura dintre vinil (analog) si digital? :))) dmc used to be all about vinyl
Imagine

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Vin Noi 05, 2010 4:36 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

Cat se poate de corect mi se pare ce zici tu mai sus.
Nimeni nu zice ca la un gig anume nu e foarte ok sa te poti deplasa usor, plus ca nu ai de carat prea multe geamantane, dar pana la a introduce digitalul (cu tot ce inseamna aceasta noua tehnologie) in cea mai importanta competitie de profil, e un pic penibil...parerea mea; o sa se modifice intreaga paradigma...nu o sa mai fie turntableul instrument, ci laptopurile si alte dispozitive de genul. Peste vreo 10 ani o sa fie CDJISM.RO :))...



LE: Eu raman la placi atata timp cat se poate...
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 32

Membru din: Vin Apr 23, 2010 9:19 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Vin Noi 05, 2010 4:43 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

De acord si cu era digitala dar mi se pare mult mai greu in stilul clasic si mult mai apreciat efortul.....una e cand freci si transpiri si alta e cand iti "zdrobesti' buricul degetelor prin butoane CUE. Dau sanse egale ambelor stiluri (digital cat si analog), de ce ? Pai pe digital, are dreptate djdanieldoicescu, te obliga la creativitate si exista resurse nenumarate de trick-uri, doar idei sa ai. In schimb, pe analog e mai greu dar parca altceva se aude si altfel apreciezi set-ul respectiv. In orice caz, important este sa vrei sa faci......prea putin conteaza prin ce metode, ideea este sa iasa ceva frumos ;)
Sunt de acord si cu Jeg, sper sa nu se ajunga la automix si alte cele !!!
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 271

Membru din: Lun Mar 29, 2010 8:51 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Vin Noi 05, 2010 9:42 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

Doamne fereste, eu sper sa fie penalizat automixul si sa ii scoata din competitie pe cei care incearca jmenuri :D
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Dum Noi 07, 2010 7:04 pm

Re: Technics SL Series... R.I.P

eu l`as fi scos din softuri demult :)) daca autotune are o scuza si e funny, pai automix suge pula :))) muie atomix, bpm studio si aaa... mai erau unii cunoscuti care foloseau asa ceva... aaa... native instruments :))
Imagine
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente de turntablism (in general)

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România