Fruity Loops (FL Studio)


Discutii despre diverse soft-uri utilizate in productie.

Moderator: AlexSturza

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 243

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:31 pm

Localitate: Reghin, jud. Mures, Romania

Mesaj Sâm Mar 26, 2011 1:34 pm

Fruity Loops (FL Studio)

Am observat de-a lungul timpului ca multi care vorbesc despre astfel de soft-uri pun ''Fruity Loops'' la coada. De ce? Mie mi se pare cel mai util, asta poate si din cauza ca, cu el am inceput sa lucrez. Mai astept pareri de la cei care folosesc sau au folosit acest program. Imaginea de mai jos sper sa va explice mai multe:

Imagine

Download Fruity Loops 9 Producer Edition (Torrent): http://btjunkie.org/torrent/FRUITY-LOOPS-Studio-Producer-Edition-9-cracks-incl/43584c91a39cfc736eed402e57b629e1af78ebdaa270
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 154

Membru din: Dum Apr 25, 2010 11:57 am

Localitate: Bucuresti // Sfantu Gheorghe // Chisinau

Mesaj Mar Mar 29, 2011 11:08 am

Re: Fruity Loops (FL Studio)

AlexSturza scrie:Am observat de-a lungul timpului ca multi care vorbesc despre astfel de soft-uri pun ''Fruity Loops'' la coada. De ce? Mie mi se pare cel mai util, asta poate si din cauza ca, cu el am inceput sa lucrez. Mai astept pareri de la cei care folosesc sau au folosit acest program.


FL este un program intradevar usor de folosit si foarte intuitiv ( user-friendly ), insa este limitat, foarte limitat. Chiar daca banca de sunete este foarte vasta si gasesti cam tot ce vrei, niciodata nu vei putea lucra in FL la fel cum poti de exemplu sa lucrezi in Reason sau Ableton Live.
FL este un start bun pentru orice producator, pana te deprinzi cu modul de functionare al unui software de productie, insa daca evoluezi si lucrezi foarte mult in el mai devreme sau mai tarziu iti dai seama ca nu iti ofera flexibilitatea pe care o ai in Reason spre exemplu. Majoritatea beaturilor facute in FL se recunosc, sunt cateva sabloane pe care le colorezi cum vrei tu, mai nou in versiunile noi au bagat noi sabloane, multe chiar, iti ofera si posibilitatea sa-ti creezi propiul pattern de sound insa devine mai complicat si n-are rost, e prea complicat deja si-atunci mai bine te duci catre Reason.

Bineinteles, Reason-ul este greoi, este complicat, eu am circa 2 gb de manuale si tutoriale in format PDF si nu numai si chiar dupa 3 ani de lupta am reusit sa-l folosesc la maxim 15% din capacitatea lui. Acum m-am lasat de el, ramane sa-l foloseasca Timbaland si bajetii care fac asta la un alt nivel. Oricum Reason e fantastic.

Mai nou, incerc sa ma deprind cu Ableton, mai intuitiv decat Reason insa ramane al dracu de complicat si asta. Folosim Ableton-ul live, ca un suport pentru DJ, cu un MIDI controller poti face minuni in set-urile live, dar iti trebuie coa*e in calculator sa-ti ruleze un program de 40 gb si in acelasi timp si un soft de Dj care implica timecoded vinyl. Noi de exemplu in set-uri rulam Ableton-ul pe un calculator separat, ca in cazul in care moare muzica sa curga in continuare.
Pentru live remix sau live mashup, nu exista program mai bun decat Ableton-ul. Pentru productie ramane Reason-ul.
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 55

Membru din: Dum Oct 10, 2010 2:17 pm

Mesaj Vin Apr 01, 2011 7:03 pm

Re: Fruity Loops (FL Studio)

Salutare, eu nus producator dar imi mai bag nasu in diverse programe de productie cateodata si pot sa zic ca sunt in totalitate deacord cu cele spuse de sfantu. Instrumentalele in fruity loops isi lasa amprenta in sound, de obicei foarte usor de recunoscut, oricum asta nu inseamna ca un instrumental facut in fruity e nasol,
depinde de gustul fiecaruia.

Oricum parerea mea e ca Fruity Loops e un soft obsolet cu mult depasit de alte softuri de productie.Pace!
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Vin Apr 01, 2011 9:09 pm

Re: Fruity Loops (FL Studio)

eu unu nu stiu sa lucrez in el adica stiu dar la un nivel pe care-l atingi in cateva zile de vizualizat tutoriale pe youtube, dar cred ca ca frutty loops din ce am vazut poti sa faci cam orice, dau un exemplu: am intrat pe youtube sa vad cum se face dubstep whoble base si alea p-acolo si astia de la dubspot care-s acuma cu traKTORU au niste tutoriale si folosesc ableton si mi-a ramas in minte ca gata doar in ableton poti sa faci dubstep in nici-un caz in frutty loops si apoi am vazut un tutorial cu unu care a facut ceva in frutty loops de mi-a spart capu... nu stiu si nu inteleg din ce punct de vedere e depasit din moment ce poti face orice in el, da e greoi si ma refer la interfata program utilizator grafica aia care e degeaba asa, in ableton spre exemplu knobu e desenat ca un cerc cu o raza, ce vrei mai simplu?
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 55

Membru din: Dum Oct 10, 2010 2:17 pm

Mesaj Sâm Apr 02, 2011 7:30 pm

Re: Fruity Loops (FL Studio)

wobble bassu il poti face in orice program cam cu orice VST cu LFO.

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 243

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:31 pm

Localitate: Reghin, jud. Mures, Romania

Mesaj Dum Apr 03, 2011 12:30 pm

Re: Fruity Loops (FL Studio)

@ Flow_romanianscratch: Cam da, un prieten de-al meu parca Massive foloseste.
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Mie Apr 06, 2011 3:58 pm

Re: Fruity Loops (FL Studio)

Si eu m-am apucat de cateva luni sa dezleg itele acestui program si imi pare, pana acum, un soft cu potential mare dar si cat se poate de user-friendly.

Ce VST-uri ai folosit cu el, pana acum, Alex?

Eu am invatat sa lucrez cu Ravity(s), Orchestral, mai doua de la N.I. dar nu mai stiu cum se numesc si inca unul pentru bass ce-i zice "Vanguard".

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 243

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:31 pm

Localitate: Reghin, jud. Mures, Romania

Mesaj Sâm Apr 09, 2011 1:20 pm

Re: Fruity Loops (FL Studio)

Eu pana acum am folosit: Ravity, FL Keys, Nexus, Massive, Sytrus si sigur imi mai scapa careva.

Înapoi la Software

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România