Turntable


Zona ce gazduieste discutii despre echipamentele hardware necesare productiei muzicale.

Moderator: AlexSturza

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 8

Membru din: Mie Feb 29, 2012 4:05 pm

Mesaj Dum Mar 04, 2012 7:14 pm

Turntable

Oameni buni, vin si eu cu o intrebare:
Ce model de pickup/turntable, asa mai low-level, recomandati pentru luat sample-uri de pe viniluri si poate un pic de scratch-uiala asa din cand in cand ??
Pace !
Later edit:
Ma gandeam sa incep cu un Audio-Technica AT-PL120.
Astept pareri...
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Lun Mar 05, 2012 12:03 am

Re: Turntable

Este direct-driver, high torque, eu cred ca e foarte bun. Mai bine te-ar ajuta cineva care a testat vreodata un pick-up dinasta.
Intre timp uite ce ziceau pe un site despre el:

"Similar in look, feel, and functionality as the well-regarded but prohibitively expensive Technics SL1200MK5 DJ TurnTable, the Audio Technica AT-LP120 Turntable offers you the industry's highest quality at a tiny fraction of the price."

Bun, e clar ca nu poate fi Technics dar pentru ceea ce ai nevoie cred ca e ca timpul: "mai mult ca perfect" :).

Knight
Knight

Mesaje: 129

Membru din: Mar Apr 20, 2010 8:08 pm

Localitate: Turda /jud. Cluj

Mesaj Lun Mar 05, 2012 7:02 am

Re: Turntable

Salutare!

Uite, mult depinde si de bugetul pe care te gandesti sa il invistesti. Un Technics, cum zice si HighStage, e aur curat. Doar ca poate gasesti mai greu, (totusi, era 2 aici pe forum). Dar daca nu ai bani de Technics, poti incerca si un Numark TT1650 de exemplu. Eu am avut unul, care a fost pentru mine primul platan si iti pot spune cu incredere ca m-am folosit de el cu drag pana in ultima clipa, si a mers foarte bine. Avand un pret mai mic, e mai accesibil, dar pana la urma e alegerea ta.

Spor la cumparat!
Un tricolor, un mixer si doua platane fac totul!
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Joi Mar 08, 2012 4:32 pm

Re: Turntable

un numark tt200 ar fi mai ok daca gasesti alex sturza avea un tt500 care-l recomand cu drag, si modelu extraordinar de bun pentru in casa, si exemplarul lui sturza ultima oara cand l-am vazut era foarte bine intretinut
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"

Înapoi la Hardware (Echipamente)

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România