Cum a fost la... Workshop II?


Diverse evenimente, concerte, prezentari.

Moderatori: Spliffy D., delia

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Dum Oct 10, 2010 2:20 am

Cum a fost la... Workshop II?

Asteptam impresii, poze, etc
Ultima oară modificat de ANT pe Dum Oct 10, 2010 4:42 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 271

Membru din: Lun Mar 29, 2010 8:51 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Dum Oct 10, 2010 12:16 pm

Re: Cum a fost la workshop II?

Pe scurt (ca imi e lene acum sa detaliez):
- foarte putina lume (adica vreo 10 dj si inca vreo 10 prieteni)
- locatie bestiala
- la un mom dat s-a plictisit managerul si si-a trimis dj-ul sa bage house (wtf?!)
- s-a simtit foarte mult lipsa unui program (senzatie de haos, nimeni nu stia ce se intampla, cine si de ce baga, cu mici exceptii gen Carbon, care a bagat un set bestial -> big up!)
- eu m-am simtit bine la un jam cu un tip care a batut la tobe (super tare!)
- chiar si fara program, daca era un mc care sa vorbeasca permanent iesea mai bine zic eu

Poze aici:
http://turntablism.eventphoto.ro/

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Dum Oct 10, 2010 4:40 pm

Re: Cum a fost la workshop II?

Locatia pare super misto! In rest se vede cumva ca organizarea a lasat de dorit...
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 154

Membru din: Dum Apr 25, 2010 11:57 am

Localitate: Bucuresti // Sfantu Gheorghe // Chisinau

Mesaj Lun Oct 11, 2010 12:22 pm

Re: Cum a fost la Workshop II?

Okay, in primul rand un bun re-venit site-ului si forumului turntablism.ro .
Si acum workshop-ul.
S-a intamplat sa fie nu asa cum ne-am dorit, cel putin nu asa cu m-i l-am imaginat eu.
Pe scurt: lume putina, pe fuga si dezinteresata. Toti cavalerii discuitori care au participat au avut treaba imediat dupa ce s-a terminat partea de workshop, asta in ambele zile. Adica dupa ce s-a dus treaba cu cifi-cifi, prea putini au ramas la petrecere.
Vineri a vorbit Vania pret de vreo 40 de minute, ne-a explicat cum sta treaba cu muzica electronica, digeii de house si muzica electronica, dupa care Cosmin Cojocaru ( Radio Zu ) a mai avut o interventie destul de scurta cam pe aceeasi tema.
A urmat Carbon care a mixat un funk excelent iar pe urma din motive mai mult sau mai putin publice nu-mi amintesc mai nimica. Stiu doar ca la un moment dat un bajat digeu la randul lui a cerut sa fie instalate CD-player-ele si a inceput sa puna house. Omu era ruda sau nu stiu ce prieten cu administratoarea clubului. Anyways invitatii lui DjDanielDoicescu au fost mai mult decat destoinici si au rabdat pana am inceput sa bag si eu ceva piese mai rep.
Sambata, blackout total, si mai putina lume ca vineri, m-i se parea ca la repetitiile care au inceput la ora 18 era mai multa lume in club decat la petrecerea ce a urmat sa vina.
Cam 3 mese ocupate dintre care 1 masa invitati ilui DjDanielDoicescu si 1 masa invitatii mei. Trist si-atat.

Si acum o sa-mi expun frustrarile : ii multumesc celui ce intr-un moment de inspiratie divina mi-a inchis laptopul si mi-a smuls cablul torq-ului deoarece din cauza acestuia proiectul Almost Famous Saints nu s-a putut prezenta in seara de sambata.
Noroc cu maestrul Jeg care a inregistrat sesiunea de la repetitii, fiind si el divin inspirat. M-am straduit mult sa vin cu proiectul asta la workshop ( du-te la Cluj, ia tobele, adu tobosarul, du tobosarul acasa, du-i tobele la cluj and so on ) si uite ca din cauza unui nefericit a fost un mare partz.
Ah da, si vineri mi-am scapat un platan si ca un gest refelx l-am prins de brat care mi-a ramas in mana, vorba lui Carbon : acum ai un brat de fier.

@ DjDanielDoicescu : bajatu care a batut la tobe e omu meu Aron, adica 50% din Almost Famous Saints, stai geana ca lansam mixtape, lasa-mi o adresa de mail unde sa-ti bag invitatia ca o sa fie ceva doar intre tovarasi.

@ANT : Au fost probeleme de ordin organizatoric, m-i le asum in totalitate insa dezinteresul aratat inca din minutul 1 al workshop-ului de majoritatea participantilor n-am cum sa mi-l explic.
Adica: la inceputul atelierului n-avea nimeni habar de starea de dezorganizare insa moralul era la pamant. N-am avut cum sa fac din cacat bici, daca dj-i n-aveau chef sa faca show n-aveam cum sa ii oblig. La un moment dat cautam un digei dispus sa schimbe loop-ul care mergea de 15 minute si futea pe toata lumea la urechi.
Ideea era ca trebuia sa fie show de scratch, dar cativa digei au venit sa exerseze cu public si atat.

Despre locatie : sloboz! sunt extraordinar de mandru ca am reusit sa scot turntablism-ul ( sau o parte din el ) in Dorobanti. Macar la capitolul locatie am avut o evolutie.

Nu pot sa nu vorbesc despre prestatia lui Schrabeat, al carui show desi nu a incantat lumea din rep, a fost ceva special, mie unul mi-a placut la nebunie si nu numai mie. A fost imbinarea perfecta intre scratch si muzica de club comerciala. De altfel, omu Cosmin de la ZU mi-a cerut sa-i fac cunostinta cu Schrabeat ca sa-l combine la un gig.
Oportunitati de afirmare au fost deci, fiecare trebuia doar sa vrea sa se afirme ( de altfel club-ul nu are rezident si sperau sa-si gaseasca pe cineva ), insa dorinta de a face show a lipsit cu desavarsire.

Una peste alta ( si nu ma refer la lesbiene ) doresc sa multumesc tuturor ce au dat macar o geana dar in special lui : Vania ( al carui speech trebuia filmat ), Grigo ( care m-a ajutat cat de cat cu organizarea ), Jeg ( probabil singurul om entuziasmat de ceea ce se intampla ),Carbon ( sa moara biznis, tare, sa n-am parte ), DjDanielDoiecescu ( ca a avut rabdare cu mine ), lui Dan ( omu manager al clubului care a avut incredere in evenimentul nostru pana la sfarsit ).


In mod normal ar fi trebui sa-mi cer scuze fata de oamenii pe care i-a dezamagit workshop-ul insa n-am s-o fac pentru tocmai acei oameni au contribuit intr-o anume parte la esecul repurtat.

Urmatoare editie a unui workshop de genul asta ? Nu stiu, insa cine-l va organiza va avea probabil mult de tras.

Asteptam si alte impresii !
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 271

Membru din: Lun Mar 29, 2010 8:51 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Lun Oct 11, 2010 3:01 pm

Re: Cum a fost la Workshop II?

Big up lui Aron din partea mea! ID-ul meu de mess este la profil, astept cu nerabdare lansarea.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Lun Oct 11, 2010 5:46 pm

Re: Cum a fost la Workshop II?

Imi pare rau ca nu a iesit cum v-ati asteptat, poate data viitoare vor veni mai multi oameni, inclusiv noi. Cu toate astea, clubul arata bine, pozele la fel, asa ca felicitari organizatorilor, cel putin pentru bataia de cap si interes. :)
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Lun Oct 11, 2010 6:17 pm

Re: Cum a fost la Workshop II?

Nu a fost cum era de asteptat din mai multe motive; insa cei care au depus efort sa se faca ceva cred ca s-au bucurat de ce a fost atat cat a fost, parerea mea.

Pe aceasta cale vreau sa multumesc lu` Sfantu` pentru organizare si pentru cat s-a zbatut, celor care s-au carat cu aparaturile pana la club si aici nu dau nume pentru ca se stiu si s-ar putea sa omit pe cineva, celor care au facut poze in special lui Sebastian de la eventphoto, lui Carbon care m-a lasat earless, chiar nu ma asteptam la asa ceva si sper ca o sa continue, lui Jeg ca m-a ajutat sa car placa turnanta pana acasa, lui Aron ca a fost foarte tare la tobe (poate primesc si eu o invitatie la lansarea mixului :D ) si celor care au participat, intr-un final, indiferent daca s-au distrat, au oracait sau si-au bagat-o-n sus.

Cand va mai fi, daca va mai fi un event de genul acesta, sper sa se invete din greseli si sa nu se dea bir cu fugitii la organizarea unui astfel de eveniment.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 271

Membru din: Lun Mar 29, 2010 8:51 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Lun Oct 11, 2010 7:19 pm

Re: Cum a fost la Workshop II?

Au fost putini oameni si pentru ca este nou clubul (sau nou renovat in fine) si nu are clienti regulati. In Goblin anul trecut au fost multi oameni care probabil nici nu stiau ca este eveniment de turntablism acolo... Dar vorba lui Dragos, cei care s-au implicat s-au bucurat de ce-a fost, si a fost frumos (cel putin eu m-am simtit super bine).
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Mar Oct 12, 2010 1:16 am

Re: Cum a fost la Workshop II?

Eu am picat, ca si la celelalt, in ultimul moment. Pe langa ca am ramas fara colegi de excursie nu am recuperat nici banii pe care ma bazam :(. Am fost distrus psihic ca nu am venit. Asta este... sper sa reusesc la urmatorul.
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 154

Membru din: Dum Apr 25, 2010 11:57 am

Localitate: Bucuresti // Sfantu Gheorghe // Chisinau

Mesaj Joi Oct 14, 2010 10:24 am

Re: Cum a fost la Workshop II?

@ ALL un pic offtopic: mixtape-ul Almost Famous Saints va iesi candva la sfarsitul lunii/inceputul lunii noiembrie, incerc sa combin o locatie unde sa incapa 60-80 de persoane, o sa invit pe toata lumea de pe forum cu ajutorul lui HighStage. Vreau sa fie o treaba intre prieteni/amici/cunostinte ceva mai semi private.
Toata lumea va fi rugata sa vina cu un stick sa ia "lumina", iar cei de fata vor primi inregistrarea set-ului live chiar din seara cu pricina.
Mai multe detalii in viitorul apropiat la sectiunea Evenimente a forumului.
Următorul

Înapoi la Evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România