Amintiri din copilarie


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Vin Noi 19, 2010 2:32 pm

Amintiri din copilarie

Trebuie sa recunosc ca ideea pentru acest topic mi-a venit dupa ce am ascultat Feelin' the vinyl, care m-a dus cu gandul departe in zilele copilariei cand eram absolut fascinati de povestile de pe placi. Evident, nu vreau sa ne limitam la un singur lucru, asa ca postati cu incredere orice alta amintire frumoasa din zilele de glorie. Eu imi mai aduc aminte cu placere de diafilm, de guma Turbo, de muzica de pe magnetofon(pe care ma si intregistram cu frate-miu, avand o trupa celebra pe vremea aceea :)) ) and soooo on...
Sper sa adune multe zambete acest topic! :D
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Vin Noi 19, 2010 8:43 pm

Re: Amintiri din copilarie

Tare topicul, super! :ymapplause:

Cateva amintiri ce imi vin acum:
1. Autocolantele pe folie de transfer transparenta, ce le puneam pe dulap si frecam cu capatul creionului pana se transfera desenul.
2. Lipiciul care nu mai stiu cum se numea, parca "Pelican" dar nu sunt sigur, ce se gasea intr-o cutie rotunda, cu o lingurita pusa intr-un spatiu special destinat si delimitat de "camera lipiciului". Bineinteles, nu am reusit niciodata sa lipesc ceva cu el. Dupa ce se usca devenea casant si se dezlipea.
3. Globurile si instalatiile de brad cumparate de la Universal (magazinul ce a ramas "comunist" cel mai lung timp).
4. Sapunul cu miere, rotund, in forma de floare (wannabe cel putin).
5. Samponul la pliculete, parca LAREX ii zicea.
6. Si sa nu uit de piesele de rezistenta ale copilariei mele. Dorintele majore niciodata indeplinite - masinutele din plastic, replici dupa diverse autovehicule romanesti. Tractoare UTB (cu/fara remorca, cu/fara cabina, cu/fara diverse utilaje de genul plug s.a.), Dacie break/berlina "Militia", "Salvarea", Oltcit si alte "machete" romanesti.
7. Jocurile "pacalici" si "nu te supara frate".
8. Ceva ce am vazut la altcineva, nu am avut niciodata. Toata viata (inclusiv acum), mi-am dorit trenulet electric. La ceva timp dupa '89 am vazut la cineva un sistem de trenulete, cu sine si 2 sau 3 garnituri (nu mai stiu exact), fabricat inainte de '89. Ce m-a impresionat cel mai tare este ca era exact ce visam, nici nu stiam ca exista asa ceva. Erau locomotive romanesti, vagoane romanesti (identice cu cele ce inca circula, inclusiv detaliul "baie"), facute din metal si de o calitate superioara. Nu cred ca se mai gaseste asa ceva :(.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Sâm Noi 20, 2010 12:58 am

Re: Amintiri din copilarie

Tocmai ce mi-am adus aminte de alimentare si ce se vindea prin ele: bomboane de ciocolata cu praf de cacao deasupra, rahat la kil, biscuiti simpli la kil, bomboane de menta, bomboane de lapte, etc. Sau painea aia old school care se dadea si doar la jumate' :)) Sau tutungeriile? Mi-am amintit si de "dulciurile de calitate" din vremea aceea: Kiss, Bonibon, Jelibon, ouale Kinder old school,etc. Revin si cu alte amintiri! :D
p.s: Highstage, imi amintesc perfect tot ce-ai enumerat, mai ales lipiciul ala, se si gasea-n multe Oficii Postale. :))
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Vin Dec 03, 2010 7:01 pm

Re: Amintiri din copilarie

Mama ce fain mirosea lipiciul ala.... si-acum, cand ma gandesc la el, incep sa... =p~ =p~ =p~

@delia, multe din chestiile alea inca se mai gasesc.. YMWHISTLE Cand mai vii la Reşiţa te-oi duce undeva unde se gasesc majoritatea, dupa ce bem sucul ala de la TC (si nu ajungem la urgenţe)... :P
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Vin Dec 03, 2010 8:21 pm

Re: Amintiri din copilarie

Vorbesti de lipicul ala de parca erai unul dintre copiii care-l si mancau! :)) :)) Recunosti? :))
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Sâm Dec 04, 2010 11:55 am

Re: Amintiri din copilarie

:ymblushing: :ymblushing: Nu mai ştiu dacă am mâncat, dar mi-am DORIT MULT să-l mănânc :))
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Sâm Dec 04, 2010 6:00 pm

Re: Amintiri din copilarie

Eu n-am fost curioasa niciodata sa-l gust..dar oricum nu cred ca era mult mai nociv decat mult prea mentionatul T.E.C! :))
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Dum Dec 05, 2010 12:31 am

Re: Amintiri din copilarie

Pai din cate stiu, era "fabricat" din faina cu apa, sau ceva de genul. Stiu ca era comestibil sau asa se zicea.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Dum Dec 05, 2010 3:24 pm

Re: Amintiri din copilarie

Pfff, faina cu apa o P@#A!!!:)) Avea ceva miros de chimicale, asa ca era mult mai mult decat faina cu apa. :-B Si acuma, daca m-ar lega cineva la ochi si mi-ar da sa miros 15 tipuri de lipici, l-as recunoaste lejer pe domnul Pelican! :))
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 388

Membru din: Mar Mar 30, 2010 11:58 am

Localitate: All over the world

Mesaj Lun Dec 27, 2010 5:57 pm

Re: Amintiri din copilarie

Tin minte cum dormeam pe coridor, ca nu erau geamuri, ca afara se tragea :))))
www.myspace.com/omucudisc
facebook.com/djSfera
Imagine
Următorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România