TV


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Vin Ian 14, 2011 1:47 am

Re: TV

Sunt total de acord cu tine Misu!! :)
Totul depinde de cum selectezi tu informatia din jurul tau. La fel de bine te poate imbeciliza sau educa si internetul.
Eu totusi zic ca nu strica sa ai un TV in casa, cred ca e bine sa ramai conectat si la realitatea asta comuna de la TV si din presa, dar sa-ti pastrezi cumpatul, cum zice si Misu.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Vin Ian 14, 2011 12:19 pm

Re: TV

eu sunt de parere ca singurele surse de educatie la tv sunt national geographic, discovery si animal planet... :D si teleenciclopedia :)))
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Sâm Ian 15, 2011 12:31 pm

Re: TV

Cum sa-ti vinzi tv-u'? Pf, eu n-as face asta never ever! Tv-ul e foarte ok daca stii ce sa faci cu el si daca nu-ti iei filme naspa si fara baza in legatura cu el, adica cu media and shit. Mie mi se pare foarte tare sa atarn in pat si sa ma uit la tv, la vrute si nevrute, proaste si bune, am o groaza de amintiri faine legate de tv, iar despre cum se spala creierele prin tv...deja ma lasa rece chestia asta!Adica toti avem telecomanda, iar daca o reclama a unui produs te face sa-l cumperi, nu cred ca e chiar sfarsitu' lumii!Politica nu ma intereseaza deloc, la stiri ma uit rar, iar in rest mi se pare TARE tv-u'! :D
LE: Singura chestie care nu-mi place cu adevarat la tv e ca sunt traduse desenele! X(
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Sâm Ian 15, 2011 8:06 pm

Re: TV

daca gandesti in perspectiva sa renunti la tv-u din camera la care atarnai inainte de culcare sau ma rog... e cea mai ok alegere, mai am televizor in casa, in bucatarie si sufragerie cand imi fac ceva de haleala si trebaluiesc pe acolo ma uit sau daca am ceva important de vazut ma duc si ma uit in sufragerie dar sa recunoastem ca zapingul e tare si tare addictive in acelasi timp stiu sigur ca ai trecut la un moment dat de 2 ori prin lista de 100 de programe si nu-ti placea nimic si poate ai mai trecut inca o data. asa ca sa scutesti 30 de minute de zaping aiurea in favoarea a 30 de minute de scratch sau mai stiu eu ce e mult mai ok plus ca asa cum am zis daca gandesti in perspectiva sa renunt la tv-u care statea la mine in camera aprins 12-13 ore pe zi iar e o alegere buna...
@delia: nu am zis ca tv-u nu e bun daca discerni, hell no! asta ai inteles tu ?
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Lun Ian 17, 2011 11:05 pm

Re: TV

No way! Tv-u' merge la FIX in camera ta! Cel mai bine adormi cu televizoru' in fundal. :D
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mar Ian 18, 2011 3:34 pm

Re: TV

wrong... pt adormit va recomand http://www.brainsync.com

it`s not brainwashing, it`s brain power... trust the brother!
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Mar Ian 18, 2011 6:26 pm

Re: TV

Sorry brotha Jeg, dar eu tot prefer tv-u' :D N-aaaaam eu rabdare de atmosfera dinasta de relaxare, iar daca chiar e sa ascult ceva chill, prefer ceva mai jazzy, stii?
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mie Ian 19, 2011 4:08 pm

Re: TV

bai eu stiu la ce te referi dar jazzul este doar ceva ce iti face placere, nu te ajuta cu nimic mai mult :) citeste aici:

Brain Sync audio programs deliver pure and precisely tuned sound frequencies to the brain to drive brain activity into high level states of mind. These are brain states known as: Alpha for heightened creativity and deep relaxation; Beta for high focus and concentration; Theta for meditation, insight and memory; Delta for deep sleep and healing; and Gamma to increase cognition and improve IQ.

tv, la fel, nu prea iti ofera cacatul asta :D more info @ http://www.brainsync.com/brainlab/about ... erapy.html

astia nu sunt artisti, astia sunt scientisti... si eu prefer muzica, iti dai seama... dar inainte de culcare merge o blaneala dinasta bine de tot (and it really works)... mai ales daca esti in starea necesara sa o si poti digera cum trebuie :D daca intelegi ce vreau sa spun ;)
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Mie Ian 19, 2011 5:03 pm

Re: TV

Sunt multe, multe argumente pt. eliminarea monitoarelor din viata noastra, de fapt. De la faptul ca ne afecteaza in mod direct capacitatea de concentrare a atentiei, memoria, rabdarea (copiii care cresc cu tv-ul au tendinta sa se plictiseasca mult mai repede - cati din noi mai au rabdare sa citeasca o carte fara sa piarda firul ideii de cateva ori?), calmul (copiii care cresc cu tv si jocuri pe calculator sunt hiperactivi - 80%). Noi suntem inca o generatie fericita, chiar daca ne-am uitat la desene animate la greu in copilarie. Dar cu astia mici de-acum e JALE.. pă cuvant (2 zile pe saptamana lucrez la gradinita, zic din experienta).

Cand o sa am timp o sa traduc din engelza niste concluzii ale unor studii despre efectele tv-ului. Sunt curioasa daca o sa rezoneze cu restul credintelor voastre sau nu... :P
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mie Ian 19, 2011 5:57 pm

Re: TV

astia de acum sunt niste pokemoni teleghidati... chiar vorbeam ieri cu un prieten de frunza... astia habar n`au... daca nu are display nu e interesant :))
Imagine
AnteriorUrmătorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România