Ce mancam azi?


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Lun Noi 29, 2010 2:12 pm

Re: Ce mancam azi?

Mie imi place super mult si varzaaa !!! :D
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Lun Noi 29, 2010 10:12 pm

Re: Ce mancam azi?

Da, si mie, mai ales iarna. :ymsmug:
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mar Noi 30, 2010 12:04 pm

Re: Ce mancam azi?

la cat fumez nu cred ca mai conteaza ce mananc :)) cat despre peste... yum :D si vegetarienii care mananca peste o ard aiurea :)) pestele e tot carne, ce conteaza ca o iei din apa sau de pe uscat? it`s grilled, it smells like meat, it tastes like meat, it looks like meat... it`s fuckin` meat :D se mint pe ei :))
Imagine
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Mar Noi 30, 2010 12:44 pm

Re: Ce mancam azi?

La faza cu pestele ii dau dreptate lui Jeg.
Ce infulec si io mai animal asa sunt crevetii si oole, in rest legume, fructe, seminte, ierburi, lactate si dulciuri sanatoase.

Apropo ca fapt divers, rosia nu e leguma, e fruct.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mar Noi 30, 2010 1:28 pm

Re: Ce mancam azi?

Pentru mine tot leguma e si rosia...
Fructele de obicei le mananc fara sa le fierb in ciorba, sa le transform in bulion, sau muraturi si asa mai departe*(chiar daca rosile sunt fructe, cum zice highground). :))
Pestele e tot carne (cea mai scarboasa carne), nu mai esti vegetarian daca mananci carne :))
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mar Noi 30, 2010 2:34 pm

Re: Ce mancam azi?

:D cum pula mea sa fie rosiile fructe ma, fructele cresc in copaci :)))
Imagine
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Mar Noi 30, 2010 3:02 pm

Re: Ce mancam azi?

Pai atunci care e diferenta intre fructe si legume in opinia voastra? si nu ma luati cu chestii de genu: "fructele se mananca ca desert, legumele ca fel principal" etc.
@Ant: ai auzit de mere murate? sau pepene murat?
@Jeg: ba si mie imi place falafelu, printre singurele junk fooduri care imi plac :D

Eu cred ca tot ce are seminte este fruct iar tot ce e radacina este leguma...
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mar Noi 30, 2010 4:27 pm

Re: Ce mancam azi?

@dragos: pai plm, tu nu mananci carne :D ratezi cam tot ce e bun pe lumea asta... si ca fapt divers, mc si kfc nu e chiar carne :)))
Imagine
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Mar Noi 30, 2010 6:39 pm

Re: Ce mancam azi?

@jeg: ma sa sti ca pana sa ajung la decizia asta am mancat de toate si aveam si io pasiuni pentru carne si cu greu am ajuns la decizia asta insa mi-am schimbat stilu de viata de atunci si ma simt mult mai bine si nici nu mai simt nevoia de carne, chiar ma scarbeste uneori mirosul. Stiu ca mc si kfc nu inseamna numai carne insa nu prea mananc junk food iar fata de mc si kfc am o repulsie :D
In fond este decizia mea si nu o var nimanui pe gat pentru ca nici altii nu mi-o vara pe a lor, vreau doar sa mi se respecte decizia.

Mai sunt niste alimente foarte sanatoase care pot fi consumate pe toata perioada anului si sunt si proaspete pentru ca ele cresc in casa si sunt si foarte diversificate; ma refer la germenii de seminte care contracareaza diferite boli sau probleme in functie de germenii carei seminte le ingerezi.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mie Dec 01, 2010 12:13 am

Re: Ce mancam azi?

@highground: nu stiu sigur daca ai inteles la ce m-am referit eu, dar eu am zis mai sus ca rosia este fruct (fructul unei legume hahah).
Plus ca definitia de dictionar o recomanda drept leguma a carei fruct este comestibil, depinde cum privesti situatia, desi insist a spune ca rosia are film de leguma, nu de fruct :)) .

Cat despre mere murate sau pepene murat sincer n-am auzit, am dat un search pe google, am gasit ceva retete, o sa incerc :D Mi se pare tare combinatia fruct(dulce) - legume.

LEGÚMĂ ~e f. Plantă agricolă (morcov, ceapă, cartofi, ridiche, fasole etc.) cultivată pentru hrană. [G.-D. legumei] /<lat. legume

PĂTLĂGEÁ, pătlăgele, s. f. 1. (Determinat adesea, prin „roșie”) Plantă erbacee legumicolă cu tulpina înaltă, cu frunze mari, penate și cu flori galbene, cultivată pentru fructul ei comestibil, sferic, roșu, zemos, bogat în vitamine; roșie, tomată (Lycopersicum esculentum); p. restr. fructul acestei plante.

Despre ardei ce crezi? Fruct sau leguma? Ia uite ce zice dictionarul:

ARDÉI, ardei, s. m. Plantă erbacee cu flori albe și cu fructe bace verzi, roșii sau galbene, întrebuințate în alimentație (Capsicum annuum); p. restr. fructul acestei plante. Ardei gras. Ardei iute

Si o scurta incursiune pe wikipedia :))

"Caractere ce diferenţiază legumele de fructe

* Un criteriu care este în general valabil la legume spre deosebire de fructe este faptul că legumele în general se fierb înainte de consum, cu toate că azi şi legumele încep să fie consumate în stare crudă.
* Un alt caracter diferenţial este faptul că în cazul legumelor planta întreagă sau anumite părţi ale plantei sunt consumate, pe când la fructe numai fructul plantei.

Subîmpărţirea legumelor

Astfel, avem legume cu frunze (de exemplu salata), rădăcinoase (morcovul), lujeri (ceapa), legume cu inflorescenţă (conopida) şi fructe botanice cum ar fi fasolea verde, castraveţii, dovlecii, roşiile, avocado etc. precum şi seminţele imature ale unor plante cum ar fi mazărea şi fasolea, sau plante care se folosesc numai la îmbunătăţirea gustului ca pătrunjel, mărar, leuştean.

* Persoanele vegetariene evită alimentele de origine animală şi consumă numai legume şi fructe"

@Jeg: capsunile de exemplu nu cresc in copaci :))
AnteriorUrmătorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România