Ce mancam azi?


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Dum Dec 05, 2010 2:54 am

Re: Ce mancam azi?

Ti-am zis MA! Nu la cofetarie... cum intrai in piata, pe partea dinspre cioscul cu paine de Soceni... erau unii cu un frigider cu prajituri. Erau tot timpul acolo banane. Sunt sigura ca ti-am spus, sau ca am vrut sa-ti spun... :P
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Dum Dec 05, 2010 4:06 am

Re: Ce mancam azi?

Serios ca erau? BAAAAA!!! N-am stiut :((... Acum nu mai apar?
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Dum Dec 05, 2010 4:39 am

Re: Ce mancam azi?

@delia: spune niste exemple concrete de alimente de genu asta :D ; e pacat si sa mananci carne, dar asta e doar punctul meu de vedere la fel cum ce ai zis tu e punctul tau de vedere!

@Sleepydwarf: sa sti ca incerc totusi sa nu o dau in extrema rau de tot, spre exemplu uneori simt pofta de carnati, rar dar mi se intampla iar in momentu ala incerc sa nu imi impun niste lucruri sau sa ma abtin, gust si vad daca imi place :D , iar de oua ce sa mai zic ca cel putin de doua ori pe saptamana mananc oo.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Dum Dec 05, 2010 10:56 am

Re: Ce mancam azi?

E scump mai sa fii vegetarian! :)) Recunoaste... :P
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Dum Dec 05, 2010 3:21 pm

Re: Ce mancam azi?

@Highground: PESTE
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Lun Dec 06, 2010 12:20 pm

Re: Ce mancam azi?

Pe vremuri de recesiune si austeritate nu-mi permit mai mult de doua bucati nesemnificative, una de branza telemea de vaca si alta de sunca caroli. Ca mesele din zilele urmatoare sa fie cat se poate de hranitoare, mi-am permis si doua rosii...de restul 7 lei (ce mi-au ramas din 50 de lei) o sa ma bucur de un golden brau si o paine.

--> Reteta pe timp de criza :))
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Lun Dec 06, 2010 4:19 pm

Re: Ce mancam azi?

@Sleepydwarf: Asa credeam si io dar maicamea zice ca face economie cu mine acu :))

@delia: Vitaminele si substantele necesare noua din peste si din uleiul de peste si din oasele pestilor se pot gasi si in alte surse. Nu imi place pestele pentru ca are mai multi carbohidrati in comparatie cu proteinele si fibrele. Spre exemplu, uleiul de canepa e cu mult mai sanatos decat cel de peste pentru ca are raportul perfect de omega 3 si 6 + multe alte substante care nu se gasesc in peste sau alte uleiuri vegetale.

Azi o sa imi gatesc singur paste cu creveti, wish me luck :D .
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Lun Dec 06, 2010 4:46 pm

Re: Ce mancam azi?

Delio, luai de la tine structura listei... :p

MANCARURI PREFERATE:
- paste (cam in orice fel, mai putin alea cu sos de carne tocata);
- pizza (margherita si quatro fromaggi);
- branzeturi (de toate felurile, mai ales cascavalurile alea scumpe :-s );
- cartofi (copti, cu branză si ceapa; la cuptor, pireu, etc.);
- salaturi (vinete, ciuperci, conopida, macaroane, etc.);
- carnuri (peste, pui, porc... de preferat pe gratar, cu lemne);


DESERT:
- crema de zahar ars;
- gris cu lapte/orez cu lapte;
- biscuiti cu ceai de menta ( :P - vedeti, mancarurile de bebelus);
- prajituri de casa (de orice fel);
- clatite (normal! - cel mai mult imi plac alea umplute cu branza dulce; da DULCE!);

MURATURI/SALATE:
- gogoşari, castraveti, bureti;
- salata de ardei copti;
- salata de rosii+castraveti+ceapa;

DULCIURI:
- raffaelo (cand eram in bani, imi luam o cutie din aia mare si o mancam pe toata din prima; răsfăţ maxim);
- ciocolata (aici nu fac mofturi);
- marţipan invelit in ciocolata;

FRUCTE:
- tot ce se gaseste prin gradina: capsuni, struguri, zmeura, cirese, pere, piersici, caise, prune, etc.);
- banane, clementine;
*nu ma omor cu fructele cumparate din supermarket; le mananc doar cand le culeg direct (si nu din motive din alea gen "hai sa ma alimentez sanatos" - pur si simplu nu ma tenteaza altfel), sau cand primesc 1-2;

BAUTURI:
- apă (BUZIAS, daaaa! inclusiv aia luata direct de la izvor mi se pare buna :P);
- ceai (de orice fel - NU din snobism! stiu ca e o moda acum sa bei ceai.. eu m-am obisnuit din facultate, cand colega baga ceaiuri ca pe apa);
- cafea;
- limonada;
- bere* (buna si sanatoasa - daca nu bagi ca animalul);

Mentiune speciala pentru ceapă şi usturoi, cu mesajul: "couldn't imagine life without you, boys".

*berea: Compozitia berii este complexa. In primul rind, este o bautura cu un continut mare de minerale - 1-2 mg/litru, ceea ce este comparabil cu cele mai bogate ape minerale! In al doilea rind, in bere gasim vitamina B1 (tiamina), B2 (riboflavina), PP (niacina). Iata de ce berea a fost scoasa de cercetatorii germani din categoria bauturilor alcoolice si inclusa intre alimente.
Pe linga vitamine si minerale, berea are un continut bogat in acizi organici, care regleaza echilibrul acizi-baze din organism. De fapt, daca se elimina componenta gazoasa din bere, proprietatile acesteia o apropie de kefir sau humis (lapte de iapa fermentat - bautura-minune din deserturile asiatice). - cu specificatia ca se refera la o cantitate foarte mica de bere (jumatate de bere maxim);
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Lun Dec 06, 2010 4:53 pm

Re: Ce mancam azi?

Berea stiam ca e aliment de cand am inceput sa o cumpar pe bonuri dar si vinul e bun mai ales cel rosu. Mai ales ca nu ingrasa precum berea (nu ca as incerca sa slabesc :)) )
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Lun Dec 06, 2010 7:06 pm

Re: Ce mancam azi?

Si la noi se considera berea aliment?

highgroud, ia baga si tu o lista cu mancarurile preferate.... Ca tare-s curioasa cum arata alimentatia unui vegetarian.
AnteriorUrmătorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România