Wishlist


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Dum Dec 05, 2010 4:40 pm

Re: Wishlist

pacat ca oamenii percep liliecii cu aceasta reputatie proasta pe care o au de nu stiu unde. Sunt pe cale de disparitie, iar daca ar disparea, ar fi un dezastru ecologic!
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Dum Dec 05, 2010 6:32 pm

Re: Wishlist

Nu ti-e catusi de putin greu sa gazduiesti un liliac in casa? :)
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Dum Dec 05, 2010 10:40 pm

Re: Wishlist

Avand in vedere ca e animalul care doarme cel mai mult (18-20h/zi), iar acum in perioada asta a anului e intr-un fel de hibernare, nu. Astept sa se faca mai cald afara sau poate la primavara, ca sa plece sa fie cu ai lui. E mult mai inteligent decat orice rozator sau animal din categoria lui si e sociabil. E capabil sa te recunoasca dupa 2-3 zile.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Lun Dec 06, 2010 3:32 am

Re: Wishlist

@highground: Nu incurajez la tortura, chiar sunt impotriva abuzurilor animale, sa nu interpretezi gresit :P.
Si asta cu dezastrele cand dispare o specie... e cel putin pacat, zic eu. Dar din cate stiu specii dispar si apar nu stiu cate pe secunda sau asa ceva.
:ympeace:

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Lun Dec 06, 2010 12:13 pm

Re: Wishlist

De curand m-am uitat la Dracula (ala dupa romanul lui Bram Stoker, cu Gary Oldman) si e o faza in film in care spune cineva ca liliecii sunt printre animalele intunericului in care ii place lui D sa se transforme. :))

Lasand gluma la o parte, mie mi se par cumva exotici liliecii, cred ca datorita faptului ca nu-i vezi la orice pas. Cand eram mic erau multi si chiar am vazut multi...Mare paxcat ca sunt pe cale de disparitie, daca nu ma insel lupii si ursii polari se afla in aceeasi situatie (asa din ce stiu eu) si na, e foarte trist aspectul asta.

Ce sa mai zic Highground, multa bafta cu micul Batman si poate candva iei si un catel de pe strazile micului Paris. :D
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Lun Dec 06, 2010 4:36 pm

Re: Wishlist

@Histage: Hai sa iti zic o chestie, liliecii sunt foarte importanti. Daca nu ar exista liliecii am putea disparea noi ca specie (worst case scenario) si asta pentru ca insectele s-ar inmulti peste masura iar boliile transmise de ele ar creste si astfel si numarul de persoane decedate si toata tehnologia din lume n-o sa ajunga pentru ca insectele o sa se pise pe noi. Agricultura iar ar fi la pamant s.a.m.d. Pe langa faptul ca sunt niste animale inteligente si dragute, au si un rol foarte bine definit in ecositem.

@Ant: Ma pe mine ma enerveaza distrugerea asta de valori nationale cu Dracula, Vlad Tepes si liliecii. Nu stiu de ce crezi ca sunt exotici pentru ca Romania are cea mai mare colonie de lilieci in hibernare din Europa. Iar in legatura cu cateii, am avut destui adunati de pe strazi. De la cacatei fara ochi de te trezesti de trei ori pe noapte sa ii hranesti cu biberonu la matahale cu pui. Cel mai inteligent maidanez pe care l-am luat in casa, culmea el m-a ales pe mine.

Mai e o chestie la lilieci pentru care ii consider foarte inteligenti: pot zbura cu viteze mici si sa se miste bine in spatiu dar pot zbura si cu 50km/h, adica sa faca Bucale dintr-un capat in altu in juma de ora. Insa s-a descoperit ca zboara si pe distante mari, chiar 2000-3000km, iar asta nu ca sa migreze pentru ca ei stiu ca au nevoie de iarna si vara, deci ce fac? Se plimba? au rude prin alte tari din Europa? :)) nici cercetatorii nu stiu inca. Singura vietate de pe pamant pe care o stiu sa mai faca chestia asta este omul (dar poate gresesc, or mai fi si alte animale).
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mar Dec 07, 2010 1:25 am

Re: Wishlist

Se plimba ca Dracula pe la Londra :))

Eu glumeam mai mult la partea ca mi se par exotici. Dupa cum ziceam, in copilarie noptile de vara petrecute pe afara la o "ascunsea" sau alte jocuri de genul erau seci fara sa ne acoperim capul cand trecea cate un liliac asa in plimbare cum zici tu :))

Dracula e inventia unui scriitor britanic atata tot. Vlad Tepes un domnitor medieval oarecare, dar care avea apucaturi "demonice", pentru cei care nu stiu, marele domnitor s-a perindat la domnie de vreo 3 ori, a tras in teapa tot ce i-a iesit in cale si cand a fost inchis in temnita de la Budapesta de catre Matei Corvin, tragea sobolanii in teapa si le sugea sangele (si nu sunt singurele apucaturi ce tin de vampirism ale acestuia), conform unui cronicar maghiar al carui nume imi scapa pe moment. Pe tatal lui Tepes in chema Vlad II Dracul si pe celebrul domnitor Vlad III Draculea. Ce-i drept, de-a lungul timpului s-a pierdut din sensul pe care il avea numele pe filiera latina - Dragon. In limba romana stim cu totii ce inseamna Drac. <--Bram Stoker n-a facut decat sa cosmetizeze aceste adevaruri istorice si sa le transforme intr-una din cele mai mistice naratiuni din toate timpurile.

N-are rost sa vorbim de valori nationale, e alta discutie. Si oricum in Romania e greu sa vorbesti despre asa ceva tinand cont de tarele si lacunele "natiunii" in cauza. Pe de alta parte filmul e fictiune, romanul e fictiune, gluma e gluma.

Si eu am luat un catel de pe strada si daca as putea i-as lua pe toti!!! Nu stiu care pe care a ales, pot sa zic doar ca sunt foarte fericit ca ne-am intersectat :D
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Mie Dec 08, 2010 12:16 am

Re: Wishlist

@Ant: Si io i-as lua pe toti si daca asta ar insemna sa fac o facultate as faceo dar nu ajunge doar asta. Trebuie sa atingi oamenii, iar asta inseamna pe toti nu doar 100.000mii sau 1.000.000milion. Nu neg acele lacune ale poporului roman, care au fost vrute pentru ca daca aveam constiinta nationale nu le uitam ca prostii...dar Vlad Tepes a fost un reptilian, iar bram stoker ala a gasit o inspiratie din care sa faca multi bani :D [din punctul meu de vedere]
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mie Dec 08, 2010 2:52 am

Re: Wishlist

Nu cred ca s-a gandit la bani cand a scris romanul, dar totul e posibil.

Lacunele tarii noastre se datoreaza numai prostiei de care a dat dovada mereu poporul roman, nimic mai mult. Cand noi ne traiam evul mediu, de care suntem de altfel foarte mandri (Stefan cel Mare, Mircea cel Batran, Tepes, etc) altii scriau literatura universala, filosofie, etc. Britanicii au dezvoltat cultura gazonului undeva prin secolul XIV sau XV, habar n-am, pe cand noi romanii nu putem nici macar sa nu mai aruncam pe jos in zilele noastre, povestea asta chiar n-are rost, e prea mare decalajul din nefericire. In schimb am fi una dintre cele mai de succes state din Africa. :)
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Mie Dec 08, 2010 2:15 pm

Re: Wishlist

Tre sa recunosti ca o ducem mai bine ca Somalia :D
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
AnteriorUrmătorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România