Wishlist


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Joi Oct 14, 2010 1:14 pm

Re: Wishlist

@Misu/ Nu trebuie sa-ti doresti sa nu ai televizor sau net, ar trebui sa-ti doresti sa ai vointa sa "le eviti". ;)
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Vin Oct 15, 2010 12:37 pm

Re: Wishlist

Eu i l-am dat lu' maica-mea sa si-l puna in dormitor. Am facut o fapta rea, pana sa i-l dau citea carti... :)) Oricum, la tv nu ma mai uit de ani multi si cand se intampla sa mai prind fragmente din emisiunile sau programele de-acum, imi dau seama de ce.

Cu netul e mai greu... :(
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Vin Oct 15, 2010 12:58 pm

Re: Wishlist

Nu te mai uiti la TV... te uiti la emisii TV online =)). Sau mai mult asculti, oricum, nu esti despartita de TV in totalitate :P. Dar asta nu e o chestie care sa ne-o propunem, asta se intampla de la sine cand aparatul nu mai trezeste interes :)).
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Vin Oct 15, 2010 1:43 pm

Re: Wishlist

Ma mai uit intr-adevar la politica (gen Sinteza Zilei sau In gura presei sau stiri). Dar nici la astea nu m-am mai uitat de muuult...
Si, da, imi iau filme, documentare, seriale de pe net >:) La astea nu pot sa renunt.. Dar emisiunile cretine si publicitatea mi se par cele mai nocive, si cu astea chiar nu mai am contact.

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Vin Oct 15, 2010 5:22 pm

Re: Wishlist

Dar de ce e asa nociv televizorul?? Nu inteleg!?!
Saau, de ce e mai rau decat internetul?? Saaaau, de ce e nociv internetul?? In fond n-ar trebui sa tina totul de propriul tau discernamant de homo sapiens? Vreau sa spun ca poti sa-l urmaresti pe Mircea Badea (de exemplu) si sa-ti dai singur seama cand zice o ineptie sau ceva genial...
Sunt intrebari pe care le gasiti in: Giovanni Sartori - Homo videns (http://www.bookblog.ro/sociologie-antro ... andirea-2/)
Mai in gluma, mai in serios, e trist ca generatiile actuale si cele care vin nu mai pot intelege nimic la nivel abstract(nu pot opera cu simboluri/ caracteristica principala a lui homo videns), tot ce este in jurul lor fiind vizual.
Omul nou? Generatia anti-citit !? :(
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Vin Oct 15, 2010 9:40 pm

Re: Wishlist

Eu una, ma uit la TV. Adica sunt momente in care televizoru' pica bine, inainte de somn de exemplu...imi place foarte mult sa adorm cu tvu' aprins. :) Iar cand vine vorba de internet, cred ca poate indoctrina la fel de bine ca tvu'. Oricum aproape toate stirile sau emisiunile de la tv sunt date si pe net, deci e same shit! In plus, cum zicea cineva mai jos, totul tine de propriul tau discernamant.:)
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Sâm Oct 16, 2010 2:45 am

Re: Wishlist

Pai da, dar una este sa cauti informatia care te intereseaza, sa o accesezi si sa o asimilezi si alta este sa ti se dea o informatie (fara a ti se oferi capacitatea de gasi o alta contradictorie) si atunci automat sa o asimilezi pe aceasta, fara sa vrei. Adica pe internet ai libertate de informatie, pentru ca cel mai probabil o sa gasesti mai multe variante, la televizor ce se da e luat de bun. Si cam orice om ar face asta pentru ca este prezentat in asa fel incat sa te simti inferior sursei informatiei si daca-ti pare usor dubioasa sa nu o contesti cu prea mare convingere, oricum ramai convins in proportie de cel putin 60% despre autenticitatea informatiei receptate :).
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 190

Membru din: Joi Apr 08, 2010 11:46 am

Mesaj Sâm Oct 16, 2010 5:44 pm

Re: Wishlist

"Crede si nu cerceta" inca ruleaza in societatea actuala pentru majoritatea, drept urmare televizorul inca manipuleaza; un om informat e un om care se poate apara de ma-ni-pu-la-re.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Sâm Oct 16, 2010 5:58 pm

Re: Wishlist

Ce tot vorbiti domnilor??? :))
Absolut tot ce e in jurul nostru se numeste manipulare!!
@Highstage/ Nu mai vorbi prostii, nu-ti place ceva la tv, foarte bine!! Schimba postul!! Nu intelegi ceva?? Cauta in DEX, reviste de specialitate, internet, etc. E asa de multa informatie in jurul tau incat mi-e imposibil sa cred ca poti fi manipulat negativ de tv, sau tv-ul e diavolul...
@Dragos/ Ce intelegi prin "societate actuala"? Tu, de exemplu, esti extrem de manipulat, momentan, de ceva idei legate de spiritualitate, fenomen posibil datorita varstei tale...
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Dum Oct 17, 2010 12:07 pm

Re: Wishlist

"mi-e imposibil sa cred ca poti fi manipulat negativ de tv"

Tu personal sau lumea, in general?
AnteriorUrmătorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România