Ce m-a enervat azi


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Sâm Mar 05, 2011 11:43 am

Re: Ce m-a enervat azi

Da, n-are rost sa mai scriu ptr. ca as zice ce-o zis Sfera cu alte cuvinte! :D hahaha :))
@JEG: Aveam si eu ODATA ideea asta, sa incerc sa ma zbat aici, sa vad ce iese...fix un cacat, aia a iesit! So, ptr. mine si multi altii solutia e sa plecam. Si nu ma duc in alta tara doar ptr. o situatie financiara mai buna, ma duc si ptr. civilizatie, ptr. curatenie, etc, etc. Evident ca sunt destui oameni ok aici, dar din pacate, nu ei imi pun painea pe masa.:)
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Sâm Mar 05, 2011 2:19 pm

Re: Ce m-a enervat azi

OFF TOPIC:
@Jeg: Sa te zbati sa faci ce? De ce? Pentru ce? Pentru cine?
In Spania, toalele sunt la fel, dar de multe ori se gasesc mai ieftine, carnea e mai ieftina, la fel sau putin mai scumpa (pestele de exemplu e mai ieftin), alimentele sunt la fel ca la noi, plus-minus...deci diferenta e foarte mica. Cheltuielile sunt la fel ca in Romania...
O chirie in Barcelona in oras, zona de metrou, e undeva la 450 de euro apart 2 camere(evident care vine impartita cu cineva), cat e in Bucuresti? In CJ e undeva la 250-300 (cu mentiunea ca e oras mic de provincie). Salariul intr-un job de rahat e in jur de 800-1000 de euro. Te las pe tine sa faci calculele, dar te inseli amice...
@Sfera: Rata somajului din Spania e cea mai crescuta din Europa si iti spun si de ce, pentru ca se merita sa nu lucrezi deoarece dupa 6 luni primesti somaj trei, cu 70% din salariu...se merita sa-ti iei "concediu" dupa concediu, daca statul permite asta! :D De altfel, tot Spania are cele mai comunitare politici din EU, de exemplu actele de sedere, lucru, asigurari sociale si inregistrarea la somaj se fac in maxim o saptamana (deci nu e asa multa birocratie ca in rahatul de Romania).

On topic:

Ma enerveaza romanul, de la politician, pana la muncitorul de pe santier si mai ales la taranul din oras! X(
Ma refer la vestigii istorice (Costesti, Blidaru, Orastie, centrul Clujului, centrul Bucurestiului, etc etc etc etc) parasite sau batjocorite prin toata Romania, de un popor atat de ratat incat construieste centru comercial-economic sau mall langa o cladire care apartine patrimoniului cultural national...
Punctual ma mai enerveaza ca dispar cosuri de gunoi, se fura fier din structura falezei de pe malul Somesului si ca nu curata nimeni strazile de zapada mucegaita... Orice se face bine in tara asta, e prea putin pentru cat este nevoie!
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Dum Mar 06, 2011 5:43 pm

Re: Ce m-a enervat azi

Si-n Resita este extrem de intalnit acest fenomen...ma refer la disparita cosurilor de gunoi. :))
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Mar 07, 2011 11:39 am

Re: Ce m-a enervat azi

ant:

un apartament in colentina, la mine in cartier, la juma de ora pe jos de kilometrul zero din bucuresti - 400 eur chirie (acu 2 ani cand lumea o ducea bine). 3 camere. 10 min de metrou pe jos.

de ce sa te zbati si pentru cine? pai pentru tine in primul rand... daca toata lumea ar fi ca tine si si`ar permite sa plece ce s`ar intampla? ar ramane tara goala? :D sau plina de tigani? au plecat si aia, i`am vazut peste tot deja

well i`m stayin! daca pleaca toata lumea inseamna ca voi fi presedinte, nu? :D
Imagine

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Lun Mar 07, 2011 1:46 pm

Re: Ce m-a enervat azi

Jeg:

1. Ma indoiesc ca vei fi presedinte, mereu se va gasi un marlan pentru institutia asta! :))
2. E mai tentanta Barcelona decat Colentina! ;)
3. Deja sunt tot mai putini cei care raman in tara (la oameni decenti ma referr)...
4. Suntem poate singura natie care nu are diaspora, doar romani (majoritatea cocalari, tigani, insuficient culturalizati, etc etc) imprastiati in lume...
Concluzie: Tara asta merita parasita! E prea multa batjocura pentru oamenii de calitate, daca e sa ramana numai distrusi, asa sa fie...
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Mar 07, 2011 6:31 pm

Re: Ce m-a enervat azi

multumesc, multumesc, ma voi considera un distrus atunci :p

plm, ce pot sa zic, sper sa iti mearga mai bine in spania ca aici :D ca daca te duci si traiesti la fel ca aici, 100-200 eur in plus, nu ai rezolvat nimic :) ai ramas doar fara toti prietenii pe care i`ai facut pana acum :) cam asa o duc momentan toate cunostintele mele care au plecat in canada... in spania nu am pe nimeni sa stiu cum sta treaba :)

cat despre barcelona si colentina... pula mea, sunt convins ca si barcelona are cartiere si cartiere... sau pentru 450 eur stai la km 0 fix in centru si ai femeie de serviciu? :) nu stiu daca sa o iau ca pe o ofensa sau nu :) oricum suntem offtopic
Imagine

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mar Mar 08, 2011 1:11 am

Re: Ce m-a enervat azi

Doamne fereste! Nici vorba de ofense. Prin distrusi ma refeream la oamenii de care vorbeai tu, romanasi. :)
Cu siguranta Barcelona e un oras care nici macar nu se preteaza la vreo comparatie cu Bucuresti...
In Romania nu-mi merge nicicum :( . Nu am sanse si nici unde sa ma angajez, bani de la maicamea nu mai vreau, nu se merita sa fac doctorat pentru ca nu am nici un fel de recunoastere, cu prietenii din ro ma mai pot vedea si prieteni noi se fac, de asemenea in urmatorii 10 15 ani ar trebui sa traiesc dintr-un salariu de maxim 350 de euro (din care as da minim 250 pe chirie), cam greu sa-mi pot intemeia o familie...
Garantat are si Barcelona cartierele ei, dar cred ca de maxim 500 de euro (fiind doua persoane) se gaseste o chirie ok pentru inceput, faza e ca exista sansa de a ajunge la un salariu decent in perspectiva (pe domeniul meu, probabil si in ro poti ajunge la un salariu decent, dar in cu totul alte domenii decat ce ma intereseaza pe mine).
Pe mine nu ma intereseaza sa ies pe plus lunar de 300 de euro, ai inteles gresit. Ma intereseaza sa nu am grija banilor cand merg la cumparaturi, sa fie alte minunatii mai ieftine (la noi fiind cele mai scumpe din lume) s.a.

PS: Nu suntem offtopic, sau cel putin nu eu, eu in ultimele trei-patru posturi mi-am scuipat frustrarile...
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Mie Mar 09, 2011 1:37 pm

Re: Ce m-a enervat azi

Cred ca toata faza asta cu plecatu' tine si de dorintele fiecaruia. Cum am zis, eu prefer meleaguri straine si pentru alte chestii pe langa lei, dar asta nu inseamna ca Ro nu e frumoasa si nu are o groaza de potential...acuma pana e scos la lumina mai dureaza vreo 50 de ani. E naspa, dar asta este situatia pur si simplu.
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Anterior

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România