Serious Stuff


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Sâm Dec 04, 2010 12:37 pm

Serious Stuff

Locul unde discuţiile serioase nu vor fi off-topic :p

Din cate am observat, pe forumul ăsta intră oameni de calitate sau, cel puţin, cu potenţial. Nu cred ca ar strica un schimb de opinii pe diferite subiecte la care omul obişnuit nu are timp să se gândească zilnic (avem atatea alte treburi, nu?). În opinia mea asta e una din marile probleme ale omului mileniului III: nu mai gândeşte, iar dacă gândeşte... gândeşte prea mult şi la lucruri neimportante.

Zic să începem mai light, cu puţin sarcasm :ymdevil:


Despre ecologismul actual:

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Sâm Dec 04, 2010 1:49 pm

Re: Serious Stuff

Imi place ideea topicului! As sugera sa propunem teme de discutie ca sa fie totusi ontopic palavrageala. :)
Referitor la filmuletele de mai sus, din cate am inteles eu, primul se refera la chestiunea muncii (labor) care este intr-un profund raport de dependenta cu "ceea ce nu numim azi" civilizatie. Altfel spus, civilizatia moderna nu ar exista fara munca. Sau cel putin nu ar exista constructul asta de care vorbim, ci ar fi vorba de o altfel de "lume". Ca sa nu mai lungesc argumentul recomand sincer Hannah Arendt - Conditia Umana, exista o traducere de calitate din engleza la Editura Ideea, Cluj.
La cel de-al doilea filmulet n-am rezistat sa ma uit decat cateva secunde... :))
Eu nu prea suport mesajele astea eco. Ziceai tu ceva in alt topic despre extreme, nu mai zic si eu. Imi place sa respir aer curat, sa fiu inconjurat de verde, etc, dar tare mult mi-ar placea sa nu mai moara africani pe capete din cauza saraciei, sa nu mai zic de acei oameni care nu se pot bucura de drepturi fundamentale ale omului (in state cu regim inca totalitar), la fel de mult mi-as dori sa nu mai vad caini si pisici pe strada si asa mai departe. Pe cand de secte dinastea eco cu convingeri radicale m-am cam sictirit.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Sâm Dec 04, 2010 2:11 pm

Re: Serious Stuff

Al doilea filmulet e o ironie la adresa ecologismului de-acum... Daca te-ai fi uitat mai mult, ai fi vazut :P Uita-te, ca e foarte misto ;) Iti confirma spusele tale.

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Sâm Dec 04, 2010 2:34 pm

Re: Serious Stuff

Eu zic ca toata politica asta eco e de fapt noua directie a hiper-consumerismului. Produse sanatoase, prelungirea vietii garantata, evolutia speciei umane (care de preferat ar fi sa devina ierbivora), etc :))
E o noua forma de spalare a creierului uman, as zice de transformare a conditiei umane. Un secol intreg a fost bagata pe gat buna-starea(fast food, junk food, automobil, confort, lux, etc - abundenta) de acum inainte, sacrificiul pentru o viata mai sanatoasa si mai normala (din punct de vedere bio-), body builging, cursuri de karate :)), salvarea "planetei" si alte balarii dinastea tin de ceea ce multi ganditori contemporani importanti numesc bio-politica. Cu alte cuvinte, chiar sub ochii nostri se dezvolta o intreaga noua industrie "medicala". As indrazni sa spun ca asistam chiar la medicalizarea consumului, chiar daca in state deja e rasuflata treaba asta, aruncati o privire asupra sistemului lor de asigurari...
Pentru a nu fi inteles gresit mentionez inca o data ca ideal ar fi sa ne pastram un oarecare echilibru si sa ne bucuram de micile placeri ale vietii! :D
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Sâm Dec 04, 2010 5:57 pm

Re: Serious Stuff

Absolut de acord cu ANT! Echilibrul e vital in orice domeniu, nu numai in ce ati mentionat mai sus. ;)
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mie Dec 08, 2010 4:52 pm

Re: Serious Stuff

Asteptam si alti participanti la discutie + sugestii, etc
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Joi Dec 09, 2010 4:04 pm

Re: Serious Stuff

Si eu am fost de acord cu tot... de-aia n-am mai intervenit. Civilizatia moderna se bazeaza pe munca... si pe teama.

"În copilarie o persoana moderna calatoreste o distanta enorma intre creatura pimitiva si cetateanul responsabil contemporan. Cand este confruntat cu puterea imensa a civilizatiei ai carei primi reprezentanti sunt parintii, profesorii, preotii (si mai tarziu politistii, judecatorii si sefii) copilul se afla, psihologic, in aceeasi situatie ca si stramosii sai tribali, anume conformarea la dictatele civilizatiei sau moartea. Neajutorarea copilariei face din amenintarea fizica sau pierderea afectiunii, care sunt folosite de parinti si de altii pentru a impune morala civilizata si educatia civilizata, o experienta traumatizanta. Micii persoane care se dezvolta, ii este inoculata frica de a-si exprima propria natura tribala. Este nevoie de foarte multa frica pentru a deveni un adult civilizat.

Cand copilul devine constient de ideile si impulsurile care se opun dictatelor civilizatiei, el/ea simte anxietate, care semnaleaza un pericol. Copilului nu ii este frica de idei si de impulsuri, ci de reactia stapanilor la acestea. Deoarece copilul nu poate sa scape de cei care ii controleaza viata el/ea fuge de gandurile/sentimentele periculoase. In alte cuvinte, copilul instituie o represiune asupra sinelui sau primitiv." (Glenn Parton, "The machine in our heads")

Scuze ca dau citate, dar stau prost cu timpul si mi-e mai simplu asa... Mai ales ca tipul exprima foarte bine in textul asta ceea ce eu de mult incerc sa explic :P Voi ce ziceti de asta?

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Joi Dec 09, 2010 7:59 pm

Re: Serious Stuff

Mi se pare mai mult decat ok felul in care ai postat si ganditorul din care ai citat pare foarte interesant, o sa ma documentez :D
Presupun ca e psiholog cognitivist, dupa tipul de retorica folosita in argumentare...
Cu ramura asta de gandire nu am prea multe gari si nici intersectii, dar si eu cred ca traim intr-o lume moderna care elogiaza statutul muncii si care ne baga in vene teama.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Lun Feb 28, 2011 7:16 pm

Re: Serious Stuff

Ce este Hospitality Club?

Scopul nostru este sa reunim oamenii impreuna - gazde si oaspeti, calatori si localnici. Membrii Hospitality Club din toata lumea se ajuta unii pe altii cand calatoresc - fie cu un acoperis deasupra capului sau cu un tur al orasului. Apartenenta la club este gratuita si oricine este binevenit. Membrii pot sa se uite online la profilele celorlati imediat ce s-au inregistrat si au fost acceptati.

Clubul este sustinut de voluntari, care cred in aceeasi idee: prin interactiunea dintre calatori si localnicii din locurile pe care acestia le viziteaza si prin sansa pe care o au localnici de a intalni oameni apartinind altor culturi, putem face din lumea asta un loc mai bun pentru a trai.

Vino la bord - alatura-te celei mai mari organizatii de schimb ospitalier. Vei gasi oameni prietenosi si vei gasi gazduire gratis indiferent in ce colt al lumii ai calatori. Nu exista obligatii (nu esti obligat sa gazduiesti pe nimeni in casa ta), calitatea de membru este gratuita si ne-ar face place sa te avem in reteaua noastra internationala de oameni prietenosi!

Asa suna descrierea de pe site-ul oficial http://romana.hospitalityclub.org/indexrom.htm

Ce parere aveti? Mie mi se pare o chestie foarte tare si faina...
O sa mai revin si cu alte moduri in care poti calatori gratis sau obtine diverse bunuri gratis sau cu foarte putini bani :P Asta in cazul in care cineva se arata interesat...
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Lun Feb 28, 2011 9:26 pm

Re: Serious Stuff

Foarte interesant si foarte tare!

Chiar trebuie sa-mi fac timp sa explorez lumea lor. Poate incep sa-mi fac vacante prin strainatate :P. Daca ar da si bani de cheltuiala ar fi mai tare :)).
Dar daca te duci si stai la cineva, nu implica automat sa chemi acea familie la tine? :-\
Următorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România