Politica


Off-topic free zone!

Moderatori: delia, Jeg

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Dum Ian 16, 2011 1:15 pm

Re: Politica

Ma gandeam zilele astea, fiind ocupat cu eseuri despre Romania post-decembrista, la ce intelegem, noi romanii, prin politica. Ce credem noi ca ete politica?
Stim oare ce este puterea? Stim oare de ce Romania e in eterna tranzitie? De cand a inceput tranzitia? A fost revolutia un lucru bun? De ce presa ne baga pe gat ca politicienii sunt cei mai corupti si fara suflet oameni? De ce nu urmarim buletinul de stiri electorale de pe TVR unde, propriu-zis, putem sa-i urmarim pe ai nostri reprezentanti la munca? Credeti ca Angela Merkel sau cum mortii masii o cheama nu adoarme in plen? Cati dintre voi nu ati atipit la job sau la scoala macar o data?
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Dum Ian 16, 2011 9:05 pm

Re: Politica

am citit posturi mai vechi de pe la pagina 3 asa si chiar vroiam sa zic ca monarhia e solutia dar tocmai a zis-o Dragos, din punctu meu de vedere de ce ar fi buna monarhia: Ideea principala e ca un conducator tre sa fie cat mai obiectiv, impartial bla bla... asta ar insemna o conducere straina care sa nu aiba treaba cu x si cu y din statul roman el sa vina sa-si fara treaba, un presedinte strain nu s-ar putea din mai multe motive etice si practice asa ca un imparat cu tot alaiu de batrani sfatosi si servitoare tatoase ar reprezenta pentru mine cea mai buna situatie. :P Sunt realist si stiu ca nu se va intampla decat in momentul in care Romania va fi atat de datoare incat va trebui vanduta :))) Ca veni vorba, ce parere aveti despre cum se vand teritorii ce apartin tarii? Gen insula serpilor si alte teritorii de pe la marea neagra de pe acolo, dupa parerea mea ar trebui sa se voteze ce pamant sa se vanda cui, poporul sa voteze!
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Lun Ian 17, 2011 11:09 pm

Re: Politica

Ba mai bine sa nu voteze poporu' nimic! N-ati vazut la ce se ajunge? Multe lucruri scartaie in tarisoara noastra draga, de la politica pana la sistem, dar cred ca avem niste curatenie de facut si printre oameni...eu una sunt scarbita de ce cocalarime umbla pe aceste meleaguri frumoase. :)
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mie Ian 26, 2011 12:08 pm

Re: Politica

Solutia!!! :D
Imagine

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 22

Membru din: Vin Ian 21, 2011 8:47 pm

Mesaj Joi Ian 27, 2011 8:57 am

Re: Politica

poza asta spune muuulte :))
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Sâm Ian 29, 2011 1:43 pm

Re: Politica

Na, asa mi se pare si mie mai atractiv topicu' asta! :D
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 163

Membru din: Mar Apr 06, 2010 4:38 am

Mesaj Sâm Ian 29, 2011 9:50 pm

Re: Politica

Ca veni vorba, ce parere aveti despre cum se vand teritorii ce apartin tarii? Gen insula serpilor si alte teritorii de pe la marea neagra de pe acolo, dupa parerea mea ar trebui sa se voteze ce pamant sa se vanda cui, poporul sa voteze!


Pai aia e ideea cu datoriile. Cand o tara e extrem de datoare e obligata sa faca treburi de genul asta... Sa vanda/doneze teritorii/companii nationale/resurse/etc. celor carora le e datoare.. Poporul e prea imbecil ca sa ne dorim sa mai voteze ceva :P A se vedea alegerea lui Basescu :P
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Dum Ian 30, 2011 6:15 am

Re: Politica

da ma da iti zic eu ca nu voteaza nimeni vanzarea teritoriului:)) ca pe batranii aia pe care i-a pacalit basescu cu alegerile si astea, hai ca poate nici acuma nu s-au prins da pamantu sfant nu-l vand ei... si oameni pe la vre-o 40 asa, care ar vota vanzarea pamantului... astia care au trait in perioada comunista si stiu ce bataie era pe pamant de la parintii lor nu or sa voteze pentru vanzare, tocmai de asta am zis eu... oricum as fi mai multumit sa stiu ca 50 la suta vor vanzarea pamantului da prin vot direct nu sa depinda treaba asta de maxim 100 de oameni, poate toti astia fac parte din aia 50 la suta de l-ar vinde si?... nu e vorba despre cat de prost s-ar vota conteaza ca s-a votat, ca nu a fost impusa solutia... cu toate ca unii din batrani poa sa zica "e taica sunt batran ce sa mai fac eu cu pamantu, nepotii sunt plecati..." si in familia mea e in partea mamei ceva de genu, adica nepotii sunt plecati (o parte din ei... caz aim stil here :))) dar tot nu da tataia pamantu sa-l impusti si are aproape 90 de ani (nu stiu cati ani are nici nu vreau sa stiu exact da aproximativ asa:P) treaba e cam asa si asa, dar ai sa vezi, noi discutam acuma sa retii data asta si o sa aflam peste niste multi ani cum ca la data la care noi vorbeam ceva pamant era deja dat si atunci iti zici ba da nu era mai bine sa ne intrebe si pe noi cineva? macar asa... la misto :)))
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 22

Membru din: Vin Ian 21, 2011 8:47 pm

Mesaj Dum Ian 30, 2011 6:58 am

Re: Politica

in Romania nici cum nu se aplica legea Robin Hood , astia de aici iau de la oricine .. nu de la cei bogati
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Dum Ian 30, 2011 11:29 am

Re: Politica

"A se vedea alegerea lui Basescu"--->FOARTE TARE! :)) :ymapplause:
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
AnteriorUrmătorul

Înapoi la La blocul nostru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România