Ce ar trebui sa facem?


Ce reprezinta turntablism-ul in Romania si ce reprezinta el peste granite. Cum vezi tu diferenta? Dar viitorul?

Moderatori: Jeg, ANT

Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Mie Oct 13, 2010 2:18 am

Ce ar trebui sa facem?

Pentru ca noi suntem singurii care sustinem acest curent, relativ nou pe flow la noi in tara, am deschis acest topic in speranta ca dintre mai multe minti ilustre sa apara idei individuale, ce cu implicarea noastra, a comunitatii, sa se concretizeze.

Pentru ca nici voi nu ati avut aceasta pasiune pana nu ati primit informatia despre existenta clara si definita a acestui "instrument" din rap, ma gandesc ca mai este multa lume ce se intreaba "ce e aia turntablism?" si poate acei oameni daca ar intelege si-ar deschide o noua viziune si poate fara sa ajunga la informatie vor fi multe potentiale talente pierdute in lipsa de informatie. De aceea am sa pun urmatoarea intrebare...

Ce credeti ca am putea sa facem pentru a deschide lumea mai mult spre acest element al Hip-Hopului, in Romania? Pentru a promova in primul rand cuvantul "Turntablism" si mai apoi pentru a-l face corespondent asupra a ceva clar definit, in mintea celor necunoscatori?

Am sa vin si cu un raspuns, poate destul de copilaresc, dar in momentul asta nu-mi vin alte idei, voi reveni cand mi-or veni. Pentru ca arta urbana include si "desene pe pereti", am putea sa ne folosit de un element, care este poate de multe ori irosit, si anume stencil-urile. Ma gandesc ca printre noi pe acest forum sigur sunt si oameni ce dau graff-uri, ce dau stencile-uri prin diverse orase sau daca nu, oricum cred ca fiecare dintre noi cunoaste cel putin o persoana ce mai da cate un stencil din cand in cand. Acei oameni ar putea sa mai dea din cand in cand si cate un stencil ce face referinta la turntablism.

Daca imi apreciaza cineva ideea, doreste sa o dezvolte, sa se implice sau sa o critice, il rog sa posteze aici.
Ma gandeam la un stencil de genul: Un platan/vinil si scris frumos sub "turntablism - arta/muzica din pick-up" sau alte slogane scurte, la obiect si cat se poate de definitorii. Chiar si stencil-uri cu adresa site-ului sau logo-ul ar fi benefice, cei celor le vor trezi interesul pasind aici printre noi, unde ar gasi raspunsurile la intrebarile lor.

Alte idei pentru a ne autopromova? :ympeace:
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Mie Oct 13, 2010 7:25 pm

Re: Ce ar trebui sa facem?

Dupa parerea mea chestia asta trebuie intr-un fel sa te gaseasca pe tine, nu stiu, eu cand m-am apucat nu stiam nici cum se cheama, stiam cam ce trebuie sa fac... am crescut cu muzica si am crescut la 10-20 de metri de un platan 15 ani de zile pana sa-mi dau seama la ce e bun si pur si simplu o serie de evenimente intamplatoare m-au determinat sa fac turntablism. Acum, de curand, mi-am dat seama ca singurul lucru pe care pot sa-l faca turntablistii e sa faca turntablism. Daca nu ai ce sa promovezi, degeaba te chinui! Asa ca: http://www.yourlooper.com; instalati-va paltalk scene v9, reorganizati-va programul si o ora, doua pe zi faceti niste galagie. Deja francezii stiu ca exista turntablism in Romania si zic ca e "fresh" si "dope". Intrebati-l si pe B-Jam va mai zice el cum e cu turntablismul! :))
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Vin Oct 15, 2010 3:28 am

Re: Ce ar trebui sa facem?

Asta e o chestie tare, dar eu ma refeream la ceva ce sa "ne scoata din casa", nu se ne tina mai mult acolo :P. Oricum e foarte tare treaba!
Alte idei? Altcineva? :ympeace:
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Vin Oct 15, 2010 12:19 pm

Re: Ce ar trebui sa facem?

Stencils, da!!! Ce idee buna! :D Si nici nu sunt foarte greu de facut. :D
Imagine

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Vin Oct 15, 2010 5:50 pm

Re: Ce ar trebui sa facem?

Stickere, bannere, stencils, cat mai putin spam (ca asta enerveaza, nu atrage lume noua) si cat mai multe evenimente pe profil!! Asa pe scurt... :D
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 609

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:07 am

Localitate: Cluj, Romania

Mesaj Vin Oct 15, 2010 10:22 pm

Re: Ce ar trebui sa facem?

Ti-am mai zis Highstage, ar fi genial sa avem un radio al site-ului. Nu stiu exact ce presupune asta, dar mi-ar placea, macar din cand in cand sa aud o ora, doua scratchuri pe muzica de calitate de la dj-ii inscrisi pe forum. In plus, cred ca e si o promovare destul de buna. Ce ziceti?
Global controls will have to be imposed
And a world governing body will be created to enforce them
Crises precipitate change.
Avatar utilizator

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 9

Membru din: Sâm Oct 16, 2010 12:13 am

Localitate: PLOIESTI

Mesaj Lun Oct 18, 2010 9:18 pm

Re: Ce ar trebui sa facem?

Cea mai buna promovare deocamdata ar fi un radio on-line ... si implicarea dj"ilor de pe forum...1 pentru toti si toti pt unul!!!! :-*

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Mar Oct 19, 2010 12:28 am

Re: Ce ar trebui sa facem?

Total de acord!! :D
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mie Oct 20, 2010 4:39 pm

Re: Ce ar trebui sa facem?

eu zic sa o lasati cu radioul :) sau sa va apucati daca aveti urmatoarele:

-server
-cineva care sa se ocupe sa puna muzica
-ascultatori

eu pot sa incerc sa va ajut cu serverul in curand dar cam atat :))
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 135

Membru din: Mie Apr 07, 2010 1:01 am

Localitate: SUD Berceni

Mesaj Joi Oct 21, 2010 11:09 am

Re: Ce ar trebui sa facem?

E greu cu radioul, eu tin SUD Berceni radio de 3 ani si pot spune ca exista pentru 15-20 de ascultatori. Am bagat bani in server, net, site. Bataie de cap la configurare (tin doua stream-uri jazz si hip hop). Pot spune ca toti bani pe care i-am bagat in proiectul asta, sunt pentru acei 15-20 de ascultatori si nu stau bine cu banii ca in proiect mai am niste scule exact pentru un screci live, o emisiune ceva (care probabil sa fie din 2011, moderate de moa si Teaca (ex Drepturi Egale). Am discutat o data treaba asta cu misu, bjam, pentru ca platforma de baza ar fi fost, adica "greul" e facut deja ... dar din lipsa de interes a fost lasata balta treaba. Eu oricum ma tin de el pentru ca un proiect la care visam de ani buni, atata timp cat o sa fie si 1 ascultator, radioul o sa existe. In fine, treaba e ca e greu, cere implicare multa si daca ne gandim cat a mers site-ul asta moka, cu cate probleme pana cu greu cu greeeeu s-a scos bani din buzunar sa fie platit ... nu-l vad un proiect realizabil.
AlexSturza scrie:Spliffy D. ...mi-e rusine ca intalnesc lume ca tine pe acest forum!
Următorul

Înapoi la Turntablism autohton vs. strain

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România