Mesaj Lun Ian 31, 2011 11:42 am

Own turntable timeline

Hai ce am facut cu mixerele sa facem acum si cu pickupurile (si de ce nu, daca e cazul, cu cdplayere):

La mine prima data a fost un tesla, belt drive... e al lu tata, e mai vechi ca mine... i`am stricat acu` printr`a 8a cand am zis io ca fac scratchuri cu el :D si de atunci sta asa... cred ca e pe la bunica`mea, nu am gasit poza cu el din pacate :D dar avea o groaza de butoane din cate imi aduc eu aminte...
nu a fost folosit niciodata practic la scratching (decat incercarile esuate de acu vreo 10 ani)... but it`s worth mentioning

Prin anul 2 de facultate (spre anul 3 cred), cand lucram la guillemot m`a reapucat dorinta :D stiam ca exista mixerul vechi pe undeva pe dulap, nu prea stiam eu cum sta treaba oricum, ma jucasem pe o groaza de console de la hercules si am zis ca plm, hai sa facem niste cacat adevarat... si a venit...

Imagine

cand a ajuns si l`am scos din cutie (da, l`am luat de nou) imi tremurau mainile... i`am pus platanu`, greutatea, slipmatu` si doza, l`am bagat in priza, in mixer si i`am dat drumu... si eram complet fascinat... nu prea tragea (platanul nu era prins in vreun fel, pur si simplu statea pe puta aia din mijloc) dar era ok, oricum nu stiam eu cum e cand chiar trage :)) am scratchuit pe el ce am scratchuit si acum imi dau seama ca era destul de stabil, nu prea imi aduc aminte sa imi fi sarit acul... imi placea si ca arata binisor... si slipmatul cu gemini iar, nice shit... pacat ca era facut dintr`o pasla destul de proasta si printul ieftinache

p`orma a venit prima dragoste in materie de pickup-uri:

Imagine

l`am luat de la un fost coleg de liceu, pret bun, nu ma plang. a fost un mare noroc, ii ziceam ca "wow, ce tare e" si mi`a zis ca daca vreau mi`l vinde. si asta a fost

era cu platanul cu marginea argintie si dungi diagonale... mi se parea putin suspect, majoritatea aveau marginea neagra si dungi verticale argintii... dar plm, poate ca asa e modelul de US, no clue, avea si transformator de US... cablaraie maxima

in mare parte numai cuvinte de lauda despre el.. de tras trage... grav... functii are, slava domnului. singura problema a fost ca a inceput sa o ia razna (se ducea singur inainte-inapoi, aveam si o gluma cu un prieten ca vestaxu face scratchuri singur) si asta e singura chestie de care ma pot plange la el.

p`orma a venit basinica asta:

Imagine

il am de la dragos (highground), am facut schimb cu el si i`am dat gemini`ul (si asa ne`am si cunoscut). al lui tragea cat de cat da ii sarea acul in toate directiile... al meu nu prea tragea dar acul macar statea fix... dragos nu avea discuri skipless, eu am zis ca deh, skipless, torq... ma descurc eu cu el... vestaxul deja facea probleme si aveam nevoie de un al 2ilea platan care macar sa mimeze tractiunea...

a fost primul pickup cu stroboscop (si mie imi plac la nebunie bulinele alea care ba se misca, ba parca stau pe loc) si a inlocuit pt o perioada vestaxul (pe care doar puneam beaturi ca abia mai mergea ca player).

cel mai naspa e ca nu sta bratul pizdii pe disc si sare pe unde vrea el cand vrea el... nici tractiunea nu e de laudat dar daca ai mana usoara merge.

dupa asta a venit legenda. si a avut impactul pe care l`a avut mixerul rane asupra mea:

Imagine

l`am luat de pe forum, am dat 6 mil pe el... a fost hartanit de niste hauseri, revopsit, schimbat pitch slider, ii lipseste beculetul, e din 87... da merge. merge impecabil. merge ca unul luat recent :D functii pula, basic stuff... dar rezista la orice, acul nu sare si plm, o ard aiurea, stiti toti cum e technicsul.

la putin timp dupa ce l`am luat am dat vestaxul pe un tt1650+bani+discuri (cu didutz am facut schimbul care mi`a zis ca e impecabil blabla si m`am trezit cu greutatea lipita cu super glue, siguranta de la brat rupta si un pickup vai mortii lui) si l`am facut cadou unui prieten (un fel de ne`am reglat conturile)

recent a mai aparut un st-100 de la 3D:

Imagine

ei, asta e un pickup mai suspect, are coax out, switch de line si phono si ground lipsa. trage, are reverse, briz-briz-uri si un key correction care m`a surpins :D motorul trage, acul se tine binisor, designul e ok :D si are stroboscop albastru, nu rosu :D

cam asta e de zis pana acum :D mai astept si posturile altora acum :D
Imagine