Own mixer timeline


O mica prezentare despre instrumentele pe care iti pui in practica pasiunea.

Moderatori: Jeg, AlexSturza

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Ian 31, 2011 10:22 am

Own mixer timeline

Hai sa facem un thread in care sa facem un mic istoric al mixerelor pe care le`am avut fiecare din noi :D ar putea fi util, astfel cei care vor sa isi ia mixere stiu unde sa intrebe :)

eu am avut asa:

Omnitronic FX-120 Spider Edition
Imagine

mixerul a fost luat de un prieten din germania cand eram a 7a, a 8a ceva... a ajuns la mine printr`a 9a ca aveam nevoie sa conectez mic la el pt niste inregistrari... p`orma cand a aparut primu pickup tot in mixeru asta a fost infipt...

partea buna la el e ca e mic, are butoane de kill si arata bine (verdele e ceva mai vioi decat in poza, mie mi`a placut designul...)
partea proasta e ca alea sunt singurele parti bune :) nu are curba, nu are hamster, faderul a crapat dupa vreo 2 luni (fasaie ca toate alea)... in conditiile in care vro 4-5 ani a stat in cutie... dar nah, it does the job for a free mixer :D inca il mai am dar nu stiu de ce nu merge... si nici nu prea ma intereseaza

p`orma a venit prima dragoste adevarata in domeniu...

Vestax PMC 06
Imagine

ei, partea proasta la asta e ca nu are prea multe functii... si m`a enervat ca nu are eq pe medii... dar in rest l`am iubit din tot sufletul, taia impecabil, mergea impecabil si era al dracu de rezistent :D numa parti bune :D

l`am luat acu 2 veri cred de la Instru si a ajuns la misu cu timpul (care sper ca e si el la fel de multumit de el)...

pana in divort a venit a 2a dragoste insa:

Rane TTM 56 SL

Imagine

prima data m`am jucat cu un d`asta cand eram la grigo si cand am pus mana pe el m`am gandit "cacat, ce fader are, cum merge, zici ca e rupt :-BD"... se misca faderu ala de parca nu ar fi fost prins de nimic... impecabil :D dupa care am mai intrat in contact cu fratele mai mare, 57le :D si ala la fel... si intr`un final l`am luat si eu pe`al meu de la paul... si nu ma plang de nimic :D

partea buna e mixerul cu totul :)) de la functii (balans pe upfadere, shit, that`s sweet... and curve control too...) pana la design (negru+gri=love) si beculetele de la vu metru (care nu sunt doar verzi si rosii, sunt si galbene :D pointless dar frumos)

partea proasta nu stiu care ar putea fi... poate transformatorul care are mufa dinaia ca la telefon (fix) si evident e rupt clestisorul... dar pula mea, asta sa fie problema. in rest chiar nu am de ce sa ma iau... cacatu asta a fost atat de bine gandit si facut incat isi face tot maldarul de bani
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 388

Membru din: Mar Mar 30, 2010 11:58 am

Localitate: All over the world

Mesaj Mie Feb 09, 2011 2:35 am

Re: Own mixer timeline

Asta da topic!Felicitari!

Sa incepem... nu voi vorbi asa mult pentru ca sunt obosit, si veti vedea ca nici nu trebuie.

Primul Mixer a fost Behringer DX626. Ce pot zice,e praf. Varza... forma aia in panta... e un cur de mixer! Never buy this mixer!
Behringer DX626
Imagine



Al doilea mixer a fost tot un Vestax PMC06,dar negru. Deacord cu tot ce a zis Jeg. Pacat de functiile minus, DAR sa nu uitam de pret! Foarte eftin pentru valoarea lui ma`ntelegeti? (mixerul se vinde la pretul de 200euro)
Vestax PMC06 B
Imagine



Al treilea mixer este Ecler HAK360 despre care pffffffffff. Ce sa mai zic? Taie pizda si fi atent la specificatii, da atent!

*ETERNAL Magnetic Crossfader
*3 band EQ with Cut
*FX Insert per channel
*Cue Fader
*2 Outputs (OUT 1 ,XLR 3 Balanced)
*1 Micro Channel with EQ
*Session channel for team mixing
Ecler Hak360
Imagine



Taaataaaaaa THE END
www.myspace.com/omucudisc
facebook.com/djSfera
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mie Feb 09, 2011 11:22 am

Re: Own mixer timeline

si eu m-am decis greu intre ecler si rane :D nu am pus mana pe ecler, tare`s curios cum e :) era tare daca iti luai 380 sa ai scratch in casti dar oricum nice shit, nice shit :D

app, cand aveam omnitronicu am imprumutat de la un tip la un moment dat un Behringer, arata cam ca ala dar era pe 2 canale... crappy :D dar mai bun ca omnitronicul, avea un oarecare fader curve :))
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 388

Membru din: Mar Mar 30, 2010 11:58 am

Localitate: All over the world

Mesaj Sâm Feb 26, 2011 2:06 pm

Re: Own mixer timeline

da ai screci in casi si la 360... laso draku. 380 e ca 360 la fader si tot ce inseamna scratch ;)
www.myspace.com/omucudisc
facebook.com/djSfera
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mie Mar 02, 2011 5:02 pm

Re: Own mixer timeline

tare atunci, eu stiam ca si asta are doar 380-ul :D

cred ca toti ceilalti sunt inca la primul mixer :D
Imagine
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Mie Mar 02, 2011 5:30 pm

Re: Own mixer timeline

vreau neaparat un rane... nu a trecut juma de an de cand mi-am luat inno si vestaxu pmc 06 de la radu si deja m-a prins rau ranele cu toate ca nu am facut niciodata scratch asa sa-l simt sa stau putin cu el de vorba da sigur cre ca ne-am intelege bine, nu stiu tot cu radu tre sa ma intalnesc sa ma lase putin sa ma joc la ttm56-le lui :D si eu is la al 2-lea mixer primu un gemini ps03... cand am chef de mestereala ma gandesc sa mut tot ce e in vestaxu pmc 06 in carcasa de la geminiu asta, al meu nu mai arata ca in poza e cu 2 cm mai lung iar faceplateu din dreptu upfaderelor l-am refacut pana oi avea timp si bani o sa ramana asa in stand by http://www.zikinf.com/_gfx/matos/dyn/large/gemini-ps-03.jpg
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Joi Mar 03, 2011 11:09 am

Re: Own mixer timeline

arata mai tare vestaxu, de ce vrei sa faci asta?:)) (sa il muti in carcasa de gemini)
Imagine

Înapoi la Ce aparatura folosesti?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România