Service Rane


Idei, poze, tutoriale prezentate de userii acestui forum cu modul cum isi intretin aparatura.

Moderatori: Jeg, AlexSturza

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 9

Membru din: Vin Mai 28, 2010 2:47 pm

Mesaj Lun Mar 07, 2011 1:49 am

Service Rane

Salut.
Nu sunt absolut convins ca am postat in sectiunea corecta dar, am o problema cu un ttm 56s. are cineva idee daca exista un service (autorizat) pe la noi?
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Mar 07, 2011 11:11 am

Re: service Rane

ma indoiesc sincer, ce problema ai? :)
Imagine

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 9

Membru din: Vin Mai 28, 2010 2:47 pm

Mesaj Lun Mar 07, 2011 1:28 pm

Re: service Rane

m-am descurcat intr-un final. culmea, sunt 2 distribuitori la noi cu 2 service-uri autorizate, i-am gasit prin rane.com la international services. le-am trimis aseara mail, azi dimineata am si fost sunat, mega receptivi baietii. ramane de vazut acum, i-ll keep u updated :)

mixerul are urmatoare problema:
pe fiecare canal in parte cu faderele maxim jos, indiferent daca merg digital (mixer extern) sau analog (pick-up) el trimite in continuare semnal, se aude piesa respectiva ft ft putin in boxe. cu cat dau mai tare din master, cu faderele jos, cu atat se aude mai tare dar totusi destul de incet, cumva numai pe medii si inalte.

ms de reply
salut
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 154

Membru din: Dum Apr 25, 2010 11:57 am

Localitate: Bucuresti // Sfantu Gheorghe // Chisinau

Mesaj Lun Mar 07, 2011 4:26 pm

Re: service Rane

alecsm scrie:
mixerul are urmatoare problema:
pe fiecare canal in parte cu faderele maxim jos, indiferent daca merg digital (mixer extern) sau analog (pick-up) el trimite in continuare semnal, se aude piesa respectiva ft ft putin in boxe. cu cat dau mai tare din master, cu faderele jos, cu atat se aude mai tare dar totusi destul de incet, cumva numai pe medii si inalte.

ms de reply
salut


Ma bag si eu in seama p-eaici poate poate o dam la pace.
Din cate stiu eu nu exista mixer care sa taie perfect. De regula sunetul care trece chiar daca fader-ul este inchis este imperceptibil urechii. Am observat lucrul asta cand am inregistrat in conditii de studio. Pe inregistrare se sesiza o trecere a sunetului chiar daca fader-ul era inchis. Poate ai tu boxe prea receptive si smart care probabil sunt active iti preiau sunetul si-l amplifica procesandu-l ca sunet care trebuie amplificat suplimentar.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Mar 07, 2011 6:25 pm

Re: service Rane

bai eu nu am avut problema asta decat la un omnitronic vechi. in rest nici macar primu beculet nu s`a aprins vreodata la vu metru :)
Imagine

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 9

Membru din: Vin Mai 28, 2010 2:47 pm

Mesaj Lun Mar 07, 2011 11:02 pm

Re: service Rane

da, concluzia e ca va trebui sa merg in service.

abia ce l-am testat si pe sistem pasiv

50 ron constatarea iar de restul aflu ulterior.

revin cu preturi si restul povestii

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 9

Membru din: Vin Mai 28, 2010 2:47 pm

Mesaj Lun Mar 07, 2011 11:22 pm

Re: service Rane

a chiar, ar putea avea cate un potentiometru mic in el pe fiecare canal in parte de reglare a volumului ? un fel de reglaj de service o treaba din asta...
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mar Mar 08, 2011 11:18 am

Re: service Rane

nu cred ca are asa ceva inaunru sau in nici un caz ceva atat de simplu :-?

intreaba`l pe grigo, da`i un PM eventual... el s`ar putea sa stie ca el a desfacut rane`ul :D poate chiar sa iti dea si sfaturi de curatare
Imagine
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 147

Membru din: Joi Apr 08, 2010 4:38 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Sâm Mar 26, 2011 10:06 am

Re: service Rane

:) n-are nici un potentiometru ...

daca vrei sa il desfaci....sa fii atent atent, ca eu nu prea am fost...si mi-am futut un fader -> 50$ unul nou :)

zi si mie adresele de la service`uri-le Rane ...sunt din Buc?

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 28

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:58 pm

Mesaj Mie Apr 06, 2011 4:23 pm

Re: service Rane

57 is a bitch, al lui sauce vine vineri la reparat pt a 3-a oara si 56 deja il am desfacut pe masa bucati, dar si eclerul meu are un fader pe cat de tare, pe atat de sensibil, mi s-a rupt a doua oara tabla din interior, deci ce mixer mai face banii?
Următorul

Înapoi la Intretinere aparatura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România