MODDING FADER & UPFADER


Idei, poze, tutoriale prezentate de userii acestui forum cu modul cum isi intretin aparatura.

Moderatori: Jeg, AlexSturza

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 28

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:58 pm

Mesaj Mie Noi 24, 2010 12:53 pm

MODDING FADER & UPFADER

Am mai facut o data tutorialul asta dar s-a pierdut o data cu forumul si cu blogul meu, din pacate eu nu mai am fader de vestax la indemana dar am gasit niste poze pe net si incerc sa ma leg de ele. O sa le si curatam daca tot el desfacem deci e un multi tutorial kind of.

CROSSFADER

Aveti nevoie de :
-cutter
-surubelnita cap cruce
-cateva betisoare de urechi
-spirt diluat cu putina apa distilata sau un alcool etilic *do not use wiskey doesn't work, polar on the other hand...
-un cleste/sfic
-spasere (aici o sa explic, daca decideti sa cumparati gata facute, nu mai e nevoie de tutorial, pentru ca nu necesita desfacerea faderului, daca le facem noi at o sa va explic cum)

Imagine

-ulei de mecanisme fine, se gaseste pe strada ce da de la twice in cocor pe dreapta la un magazin dasta comunist, costa 3 lei sticluta.

Imagine

1. desfacem capacul (depinde de la model la model)

Imagine

2. desfacem crossfaderul (are 2 suruburi prinse de carcasa, dupa care desfacem si tabla de deasupra) si il deconectam de la mixer

Imagine

Imagine

3. taiem pinul de ground (in cazul in care mixerul nu este nou, este posibils a fie deja taiat, daca nu, il taiem, nu se intampla nimic rau daca il taiem)

Imagine

4. defacem capacul caruia i-am taiat pinul cu cutter-ul

Imagine

5. acum avem acces in interior, o sa vedeti in laterale, pe bara de sus doua inele de cauciuc, noi trebuie sa facem dintr-o cartela de telefon, card sau ceva asemanator din plastic, 4 inele. Depinde de grosimea cartelei, si daca vreti sa mai lasati putin spatiu, uneori ajuta la crab sa ai un pic de spatiu, mie imi intrau 2 in fiecare parte, lipite cu superglue intre ele si polizate putin cu shmirgel, ca sa evitati atat efort puteti pune doar cate una in fiecare parte. Nu desfaceti bara din mixer, este f greu de pus inapoi, va trebui sa faceti inelele si sa le decupati intr-o parte ca sa le introduceti din lateral pe teava. IMportant este sa le puneti intre carcasa si inelul de cauciuc, altfel de la uleiul cu care o sa ungeti bara se vor lipi de partea ce culiseaza.

Imagine

6. curatam faderul (asta presupunand ca am terminat cu plasticele) cu un betisor de urechi imbibat in alcool/spirt curatam ushor contactele de pe placa si barele de metal

Imagine

dam cu ulei pe bare, dar putin si cu grija sa nu cada pe contacte, ca tre sa o luam de la capat dupa aia.

7. inchidem cross-ul, il punem in mixer, cablam, inchidem mixerul si aia e

Imagine


si un exemplu de PRO-X fader, ei au gasit alta solutie au facut filet pe bara si inele din laterale sunt de fapt niste piulite imbracate in cauciuc, clever shit

Imagine

UPFADERE


aici nu va mai explic cum le curatati cum desfaceti, e acceasi nebunie, o sa va explic insa cum puteti, cei cu 06,05, sa puneti butoanele alea de curve adjust de pe placa faderului pe mixer. Din pacate nu mai am poze cu mixerul meu vechi catuia i-am facut asta, dar sper sa intelegeti din cuvinte.

Imagine

din pacate este singura poza mai mare, daca sunteti atenti, jos in stanga e un switch, ala e responsabil de curve adjust, are mai multi pini si carcasa exterioara e prinsa cu fludor de circuit, os a va chinuiti ceva sa le desfaceti, daca nu sunteti siguri ca reusiti, nu incercati. Dupa ce l-ati desfacut, tineti minte pozitia, pentru ca o sa trebuiasca sa trageti fire de la circuit la fiecare pin in parte, sunt 6 din ce imi aduc aminte, deci 6 fire de fiecare fader.

Acum cautati un loc unde sa dati doua gauri mai maricele sa treaca butonul prin ele, si inca cate 2 gauri mai mici pt suruburi, eu la 05 am gasit solutia pe placa din fata, in partea opusa mufei de casti.

Imagine

cam atat pot sa va ghidez, daca aveti intrebari, nu exitati, next one MODDING TRANSFORM SWITCHES sa faca un fel de crab asa, functioneaza numai at cand fol platanele pe phono, din cauza ca la mijlocul cursei este setarea de phono, si cred ca va mai arat cum sa faceti la 05 si 06 buton de headphone scratch.

numai bine
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Mie Noi 24, 2010 2:05 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

Bun tutorialul, dupa asta m-am ghidat si eu cand am curatat si uns crossfaderul

Imagine

zi-mi te rog, cum naiba fac cauciucurile astea? ^^


PS: nu te chinui sa faci tutorialul pentru screci in casti la 06, uite aici un link cu un tutorial cat se poate de explicit: http://web.me.com/mpilato/Brimstone_Pro ... A_Mod.html . Eu l-am folosit si mi-am facut master/cue switch pentru casti; comutatorul bipolar (on/off/on) l-am luat dintr-un magazin de electronice de pe Lizeanu/Maica Domnului cu 5 lei.
Imagine

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 28

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:58 pm

Mesaj Mie Noi 24, 2010 2:20 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

nu stiu, astea sunt alea de cumparat, cred ca sunt din plastic si acum observ ca trebuie sa tai din carcasa ca sa intre, mie unu mi se pare mai combinatie varianta cu inelele in interior, nu se vede nimic la exterior, la asta cu plasticele astea este posibil sa prinda joc partea care ruleaza pentru ca interiorul nu are stop doar partea de sus si se duce stramb, partea de sus se opreste, interiorul se mai duce in lateral 1mm cel putin, cred eu, e ca la varianta oldschool cu cartela pusa intre fata mixerului si fader, sau mai rau bucatica de fier, cunosc cazuri in care au sectionat partea de metal a faderului tot lovind in ele.
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Mie Noi 24, 2010 2:30 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

O sa il desfac cand am timp sa vad daca sunt in stare sa fac modul cu cartelele, eventual o sa te mai intreb una, alta la momentul respectiv. Una peste alta iti multumesc pentru info, much appreciated :ymhug:
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 388

Membru din: Mar Mar 30, 2010 11:58 am

Localitate: All over the world

Mesaj Joi Noi 25, 2010 2:14 am

Re: MODDING FADER & UPFADER

IAMI! Cine are frumusetea aia de mixer? Tu faibo?
www.myspace.com/omucudisc
facebook.com/djSfera
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Joi Noi 25, 2010 1:49 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

@sfera: cred ca e poza de pe net si cred ca e revopsit :D eu nu am vazut 05 sa arate asa :D
Imagine

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 28

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:58 pm

Mesaj Joi Noi 25, 2010 7:59 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

sunt fete de 05 de vanzare, toate culorile, nu e revopsita ca are si gradatiile, cam imposibil de facut acasa, am luat si eu poza de pe internect ca nu maia m 05.
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Vin Noi 26, 2010 8:18 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

FaiboX scrie:nu stiu, astea sunt alea de cumparat, cred ca sunt din plastic si acum observ ca trebuie sa tai din carcasa ca sa intre, mie unu mi se pare mai combinatie varianta cu inelele in interior, nu se vede nimic la exterior, la asta cu plasticele astea este posibil sa prinda joc partea care ruleaza pentru ca interiorul nu are stop doar partea de sus si se duce stramb, partea de sus se opreste, interiorul se mai duce in lateral 1mm cel putin, cred eu, e ca la varianta oldschool cu cartela pusa intre fata mixerului si fader, sau mai rau bucatica de fier, cunosc cazuri in care au sectionat partea de metal a faderului tot lovind in ele.



gata am facut cum ai zis tu, dar am fost norocos si am gasit niste inele de cauciuc exact ca alea din el, la aceleasi dimensiuni.
Imagine
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 55

Membru din: Dum Oct 10, 2010 2:17 pm

Mesaj Lun Noi 29, 2010 6:13 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

Stie careva daca se pot modifica upfaderele de vestax vcm 06 pro pentru a fi folosite in tehnica euroscratch?
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Noi 29, 2010 6:17 pm

Re: MODDING FADER & UPFADER

@flow: eu din cate imi aduc aminte au un switch daca scoti fata... si poti da de ala :D
@faibo: nimic nu e imposibil, gradatiile alea le faci super frumos cu un stencil :D e ceva efort dar se poate face :D
Imagine
Următorul

Înapoi la Intretinere aparatura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România