Incepator


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 22

Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:09 pm

Localitate: Bucuresti-Drumul Taberei

Mesaj Vin Iun 17, 2011 9:38 pm

Incepator

Salutare! Sunt nou in domeniu si am cateva nelamuriri.

1. La se folosesc slipmatsurile si daca este neaparat nevoie de ele ?

2.La ce folosesc placile/programele gen torq?

3.Unde gasesc viniluri cu instrumentale de vanzare in romania?

Merci pentru intelegere!
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 22

Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:09 pm

Localitate: Bucuresti-Drumul Taberei

Mesaj Sâm Iun 18, 2011 7:09 pm

Re: Incepator

Nimeni?
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Sâm Iun 18, 2011 9:10 pm

Re: Incepator

salut incepatorule :)) pai cum sa-ti explic eu: In primu rand cu vinilurile la noi se face bisnita, adica cei care le dau second le dau la pret de noi din motive n, in principiu fii atent la ofertele second ca sunt si oferte ok, dar sa mai fii atent si cand pun baietii tara la cale si fac comenzi din strainatate thudrumble.com sau vinylism.de
In al doilea rand slipmaturile alea pot fi inlocuite si de diferite improvizatii dar care nu-ti asigura o la fel de buna protectie a vinilului asa ca da 50 de lei iti cumperi o pereche de slipmaturi frumoase si apoi combini cu o punga ceva sub el si aia e. Torq serato sau traktor sunt o optiune ieftina, relativ, in ceea ce priveste procurarea materialului de scratchuit mixat, adica treburile astea iti ofera posibilitatea sa accesezi un torrent cu zeci de breaksuri in format mp3 care te-ar fi costat zeci de milioane in varianta analog :D deci daca ai bani recomand serato sau traktor torq poti sa incerci unu din asta la 2-3 milioane sa vezi cum e, era un baiat din brasov care dadea unu la pretu asta, vei fi destul de entuziasmat de el pentru ca nu o sa-i simti latenta la nivelu tau :D si cam atat ce sa-ti zic, succes si bani sa ai, ca e un hobby care-ti mananca foarte multi bani si foarte mult timp :D bafta
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 22

Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:09 pm

Localitate: Bucuresti-Drumul Taberei

Mesaj Dum Iun 19, 2011 9:59 am

Re: Incepator

Merci de raspuns. Momentan imi iau 2x Numark tt1650 , un mixer Numark m3 si cateva discuri. Dupa aceea mai vad.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Iun 20, 2011 10:48 am

Re: Incepator

discuri adevarate - ftw... le gasesti la preturi destul de mari pt ca atunci cand erau ieftine nu le cumpara nimeni (eu am incercat sa aduc discuri si nu prea e combinatie din pacate)

instrumentale gasesti cate vrei la mine :p

cat despre traktor si serato, mie nu mi se par tocmai ieftine... un torq insa poti sa incerci :D cu vinilurile tot nu se compara nimic. nici cu serato :))
Imagine
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Lun Iun 20, 2011 8:57 pm

Re: Incepator

Bai eu zic ca daca vrei sa faci scratch ia-ti la inceput un numark tt500 cu care probabil o sa ramai ca o sa-ti placa si iti mai iei altu dupa... adica frate daca vrei sa inveti macar basic scratching ia-ti ceva bun si nu e scump si technics gasesti ieftin in vremurile astea... adica practic nu ai nimic acum sa zici ca o iei in forta cu mixing si chestii, nu, tu inveti acuma sa ai control asupra discului intr-o oarecare masura, si mai mult de atat tre sa-ti iei ceva sa te tina prins in miscare si numarku 1650 sau cat ziceai tu nu-ti ofera nici-o satisfactie, adica vad ca oricum pari cam nehotarat si daca nu incepi cu ceva sa te incurajeze iti vei baga repede picioarele, asta e sfatu meu. Eu spre exemplu am avut un platan la inceput de cateva ori mai prost decat numarku pe care-l vre-i tu si uite-ma inca aici... dar asta pentru ca stiam ce vreau sa fac :ymsmug: si anume SCRECIURI TATIII!!!!
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 22

Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:09 pm

Localitate: Bucuresti-Drumul Taberei

Mesaj Mar Iun 21, 2011 10:12 am

Re: Incepator

Problema e ca eu luam numarkul ala pentru ca am o oferta de 2 platane si un mixer la un pret destul de bun.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mar Iun 21, 2011 1:44 pm

Re: Incepator

"destul de bun" e relativ :D
Imagine
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 22

Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:09 pm

Localitate: Bucuresti-Drumul Taberei

Mesaj Mar Iun 21, 2011 7:04 pm

Re: Incepator

1000 lei pentru 2x Numatk TT 1650 si 1 Numark M3 si doze.
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Mar Iun 21, 2011 8:44 pm

Re: Incepator

nu stiu ce sa zic e algerea ta da o sa te oftici de platanele alea uita-te la mine... uite nu vrei cu 11,5 milioane un vestax pdx2300 si un stanton sa3 cu fader de vestax si iti dau o doza audio tehnica mixeru e cam varza adica doar faderu e blana atat, upfadere nu mai are decat unu parca pentru scratch cu un platan asa e ok, ma rog asta nu e cea mai buna oferta de pe piata dar gandeste la ea ;)
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Următorul

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România