Problema mixer Vestax PMC 05


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 43

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:51 pm

Mesaj Mie Mar 02, 2011 3:26 pm

Problema mixer Vestax PMC 05

salut,am nush ce problems cu mixerul si as avea nevoie de ajutor poate sti cineva despre ce e vb....am ca un fel de brum pe ambele canale ,dar doar cand i acul pe placa si crosfaderul deschis si incerc sa dau ceva tric cu up faderul (am taierea la el sus cumva ) si scoate un sunet care e deranjant maxim.deci sunt pregatit de screci si fara sa fac nimic doar sa misc de upfader (acolo sus umpic)scoate ceva sunet aiure.help me.peace

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 43

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:51 pm

Mesaj Mie Mar 02, 2011 3:42 pm

Re: Problema mixer Vestax pmc 05

...sau cu crossfaderul deschis doar trec de pe line pe phone si apare acel sunet.
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Mie Mar 02, 2011 5:05 pm

Re: Problema mixer Vestax pmc 05

1.daca nu misti upfaderu nu se intampla asta?
2.e doar pe unul din canale?
3.ai incercat sa inversezi pickupurile intre ele?
4.ai verificat ground-ul?
5.ce pickupuri folosesti?
Imagine
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 156

Membru din: Mar Mar 30, 2010 9:52 pm

Localitate: 27:03 E 45:23 N

Mesaj Mie Mar 02, 2011 5:19 pm

Re: Problema mixer Vestax pmc 05

si oricum dupa ce faci toate alea de ti le-a zis jeg daca nu mai tii la garantie and shit desfa-l frumos da vre-o 2 bobarnace pe acolo pe unde crezi ca e problema sufla si tu desfa un upfader pana la urma... zi si tu ce ai sa faci altceva? sa arunci mixeru? sau sa-l vinzi asa stricat? nu... cine stie ce problema are ar poutea fi un contact imperfect si e pe baza de soc cum am eu cand dau reverse la fader dar se rezolva cu un bobarnac de fiecare data... totusi daca vrei sa faci o treaba ok fa-te ca-ti iei un aparat de masura si un pistol de lipit si baga-ti nasu pe acolo nu ai ce sa sa strici... adica iti imaginezi ca esti electronist si te asezi frumos la birou cu pistolu de lipit cu aparatu de masura tot... iti iei si niste iarba ceva si inventezi un pmc 05 pro 5 :))
"...Is inarmat in ghilimele, nu cu un surub ci cu un Shure"
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 388

Membru din: Mar Mar 30, 2010 11:58 am

Localitate: All over the world

Mesaj Joi Mar 03, 2011 2:23 am

Re: Problema mixer Vestax PMC 05

Misu cam in aer reply-ul tau. Lets keep it simple and professional.
Sagastian verifica groud-urile si daca tot face buzz incearca sa-l cureti fara sa-l desfaci, inainte de a aplica solutia finala si anume operatie - il deschizi ca sa-l cureti. La up-fadere nu e asa simplu ca la crossfadere yo.
Good luck yo!
www.myspace.com/omucudisc
facebook.com/djSfera
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Joi Mar 03, 2011 11:11 am

Re: Problema mixer Vestax PMC 05

ma sadicilor, de ce puneti omu sa desfaca mixeru? :))) s`ar putea sa nu fie nevoie :D
Imagine

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 43

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:51 pm

Mesaj Joi Mar 03, 2011 8:32 pm

Re: Problema mixer Vestax PMC 05

technics 1210 folosesc,problema apare doar cand pun acul pe placa,ground-ul e legat bine,habar nu am ce poate fi ..o sa il mai desfac si sa vad cu ceva ap de masura poate i gasesc problema...:)
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Joi Mar 03, 2011 8:36 pm

Re: Problema mixer Vestax PMC 05

Si solutia... este: Romichete, mai baiete! :D

ANT

Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 505

Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:04 pm

Localitate: Paris

Mesaj Joi Mar 03, 2011 9:14 pm

Re: Problema mixer Vestax PMC 05

Salutare Saga!! :D
De curand am avut si eu aceeasi problema (tot la pmc05pro2), un bazait ciudat in aceeasi situatie, n-am stat pe ganduri a ajuns la electronist...
Problema din ce am inteles eu (nu ma pricep prea bine la detalii tehnice) era ca facea un scurt pe undeva, din cauza alimentatorului, care trebuie sa fie dinala greu cu tranformator inauntru (bobina-denumirea oldskul) NU cu sursa in comutatie! Verifica ce fel de alimentator ai, daca e cu sursa in comutatie o sa ti se duca de tot mixerul la urmatoarele folosiri deoarece nu face fata la fluctuatiile de tensiune tipice cica pentru astfel de mixere.

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 43

Membru din: Joi Apr 08, 2010 12:51 pm

Mesaj Vin Mar 04, 2011 1:50 pm

Re: Problema mixer Vestax PMC 05

salut,intradevar nu am alimentatorul original la el,dar e unul destul de greu(dupa cum ziceai si tu),de ar fi asta problema ca se schimba,nu!apropo un alimentator de 06 merge pe 05 pro sl?as incerca si varianta asta..oricum ANT ms pt ajutor.peace
Următorul

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România