Optimizare laptop pentru muzica


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Dum Noi 21, 2010 7:36 pm

Optimizare laptop pentru muzica

Salut,

Vreau sa imi optimizez laptop-ul pentru Traktor, am Windows 7 si ma gandeam poate are cineva vre-un tutorial sau poate niste sfaturi ?
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 135

Membru din: Mie Apr 07, 2010 1:01 am

Localitate: SUD Berceni

Mesaj Dum Noi 21, 2010 8:53 pm

Re: Optimizare laptop pentru muzica

Nu stiu daca exista asa ceva ca si tutoriale, eu iti pot oferi niste sfaturi, poti sa incepi prin a scoate din aplicatiile pe care nu le folosesti, dar cu laptop-ul n-o sa faci mare lucru, da` un traktor sau softuri de genu merg, dar pana la optimizare pentru muzica e cale lunga si fara desktop peste average nu faci nimic.
Ai grija de addonurile care se instaleaza odata cu adobe de ex, sau cu firefox, sau messnger si tot asa. Opreste din start-up toate procesele inutile gen java, nero back-up si tot asa. Atentie maxima si la programele de background, de cele mai multe ori alea trag toata seva pc-ului, inchide ce sti ca nu folosesti sau e inutil. Foloseste un wallpaper de o culoare solida de ex negru, gaseste-ti un antivirus care nu consuma prea multe resurse. Personal nu folosesc si nici nu recomand win7 pe portabil, dar daca e sa fie macar sa fie varianta pe 32 bits, am incercat pe 64 si haleste la resure absolut degeaba.
Cam astea-s "trucurile" pe care le folosesc eu, valabile si pe desktop si pe laptop. Acasa iti recomand totusi un desktop decent, va raspunde muult mai bine decat orice laptop fie si de 3X mai scump decat desktopul.
AlexSturza scrie:Spliffy D. ...mi-e rusine ca intalnesc lume ca tine pe acest forum!
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Dum Noi 21, 2010 9:02 pm

Re: Optimizare laptop pentru muzica

Iti multumesc pentru sfaturi Spliffy D. /bow
Imagine
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 60

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:59 pm

Localitate: http://www.schrabeat.com

Mesaj Lun Noi 22, 2010 11:24 am

Re: Optimizare laptop pentru muzica

Am facut eu un document pentru optimizare special pentru traktor. Lasa o adresa de mail si iti trimit:) nu stiu daca a aparut inca la download pe superstore.ro dar iti trimit.
Avatar utilizator

I bring da pain!
I bring da pain!

Mesaje: 523

Membru din: Lun Mar 29, 2010 6:57 pm

Localitate: Resita

Mesaj Lun Noi 22, 2010 8:42 pm

Re: Optimizare laptop pentru muzica

Documentul ramane exclusiv pentru SuperStore? Nu poti sa-l pui si pe forum/site? :-?
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 60

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:59 pm

Localitate: http://www.schrabeat.com

Mesaj Lun Noi 22, 2010 9:01 pm

Re: Optimizare laptop pentru muzica

tocmai am vrut sa te sun sa iti zic sa il pui la download acolo:))
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 135

Membru din: Mie Apr 07, 2010 1:01 am

Localitate: SUD Berceni

Mesaj Lun Noi 22, 2010 10:09 pm

Re: Optimizare laptop pentru muzica

Hai ca m-ai facut curios.
Dai un copy-paste aici sau adauga un atasament ceva.
AlexSturza scrie:Spliffy D. ...mi-e rusine ca intalnesc lume ca tine pe acest forum!
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 60

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:59 pm

Localitate: http://www.schrabeat.com

Mesaj Lun Noi 22, 2010 11:44 pm

Re: Optimizare laptop pentru muzica

O sa apara la download. Nu stiu sa pun atasament aici. In legatura cu win 7 - eu folosesc win 7 impreua cu traktor scratch si functioneaza impecabil. Am testat in paralel cu mac si nu se simte diferenta. Latenta merge coborata pana la 0.5 ms (traktor scratch e singurul sistem vst care o latenta atat de mica), iar de blocat nu pot sa aduc vorba pentru ca nu am vazut asa ceva la traktor:)
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 135

Membru din: Mie Apr 07, 2010 1:01 am

Localitate: SUD Berceni

Mesaj Mar Noi 23, 2010 11:10 am

Re: Optimizare laptop pentru muzica

Stai sa inteleg o chestie, faci un "document" despre optimizarea unui sistem bazat pe windows 7 pentru traktor si nu sti sa atasezi un document pe un forum? Ca fapt divers, am testat si eu torq-ul pe cateva platforme, gen windows xp, vista, 7 versiunea pe 32 si 64 bits. Pot spune ca ruleaza impecabil.
Daaar, ca torq-ul sa ruleze cum trebuie (ca se plang prea multi de el, bazaie, nu se aude bine samd) ii trebuiesc niste cabluri pe masura. In primul rand, un sistem audio care sa redea cum trebuie, gen monitoare audio sau amplificator hi-fi, sau daca se folosesc sisteme dedicate pc, macar sa fie 2.0 sau 2.1, calitate, nu trompete gen creative, logitech si alte nume "rasunatoare" in lumea cs-ului sau nefeseului. Alt impediment de care multa lume uita, cablul usb de la torq, multi il schimba cu altul mai lung, asta e prima greseala, 2, multi dau 5-10 lei max pe cabluri, eu recomand (indiferent ca e torq, traktor sau orice altceva) cabluri audio cu conectori auriti, dublu ecranate(nu cu izolatie de pvc, izolatie cu folie pe doua straturi separate de aluminiu), litate, cu diametru pe sectiune 0,2-0,5 mm2, acum in functie si de buget si de ce scule se folosesc, mare atentie si la interconecturi.
Daca imi mai aduc aminte ceva, revin, intre timp, astept cu interes materialul.
AlexSturza scrie:Spliffy D. ...mi-e rusine ca intalnesc lume ca tine pe acest forum!
Avatar utilizator

Most Valuable Player
Most Valuable Player

Mesaje: 60

Membru din: Lun Mar 29, 2010 7:59 pm

Localitate: http://www.schrabeat.com

Mesaj Mar Noi 23, 2010 12:33 pm

Re: Optimizare laptop pentru muzica

Exact. Fac un document pentru optimizare dar nu stiu sa atasez un document pe forum si asta pentru ca nu sunt forumist si nu ma intereseaza sa stiu. turntablism.ro e singurul forum unde scriu. Ai mare dreptate la treaba cu cablul usb mai lung si cablurile ieftine. Am folosit torq si e foarte pretentios la cabluri si sistemul de operare.
Următorul

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România