Intrebari de incepator


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

Avatar utilizator

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 10

Membru din: Dum Mar 10, 2013 1:46 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Mar Mar 19, 2013 11:43 pm

Intrebari de incepator

Salutare!

Recent am pus mana pe un Reloop RP2000 MK3(stiu ca nu-i cel mai bun platan) dar,ma gandesc ca pentru a ma acomoda cu "zgariatul" e ok.Plus ca un alt motiv pentru care l-am achizitionat ar fi sampling-ul,eu "fiind la baza" beatmaker. Bun...intrebarea,sau intrebarile mele ar fi urmatoarele:
-Folosesc slipmat-ul producatorului(cel negru cu logo reloop,gros si naspa)si observ ca nu prea aluneca.imi recomandati vreo "improvizatie" pentru a-l face sa alunece mai bine?
-Neavand decat vreo 2 viniluri acasa,iar alea sunt cu jazz(nu gasesc un drum break,nimic bun de zgariat pe ele),ma intrebam,ce discuri ar fi bune pentru practice?
-Last one: am o doza Numark GT(groove tool) e buna de ceva,sau ar trebui sa ma orientez spre alta?(si stiu ca optiuni sunt destule)

Multumesc anticipat tuturor care-si acorda interesul in a-mi raspunde la intrebari!
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 147

Membru din: Joi Apr 08, 2010 4:38 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Mie Mar 20, 2013 10:45 am

Re: Intrebari de incepator

pune o folie de plastic intre slipmat si platan..o sa observi imbunatatire vizibila. pentru viniluri....www.thudrumble.com are cam tot ce vrei...sau daca gasesti SH-uri pe forum pe aici....in legatura cu doza....atat timp cat merge....nu ai de ce sa o schimbi...dar dc vrei sa samplezi de pe disc-uri...iti trebuie ceva foare bun...ca un shure m-447 ....numa ca mai tre sa investesti ceva bani. Pace~!
Avatar utilizator

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 10

Membru din: Dum Mar 10, 2013 1:46 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Mie Mar 20, 2013 12:01 pm

Re: Intrebari de incepator

Grigo,am pus folia de care ziceai sub slipmat si,da,se simte o imbunatatire..dar parca mai e loc de mai bine :)) anyways merci pentru tip! o intrebare mai am,cam in cat timp ar veni comenzile de pe thudrumble,daca ai idee?
Tare greu e sa gasesti ceva viniluri bune pe la noi.pacat...toata lumea o arde digital acum :)
Inca o data,multumesc!

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 24

Membru din: Mar Mai 01, 2012 11:06 pm

Mesaj Lun Apr 08, 2013 11:56 am

Re: Intrebari de incepator

Am o placa de sunet E-MU Tracker pre USB doar ca nu am CD-ul de instalare pentru driver si pe net am gasit numa varianta pentru MAC si am incercat sa o convertesc dar nu am reusit.
Daca are cineva un CD-u si nu il mai foloseste sau daca cineva stie si poate sa converteasca din MAC in Windows 7 va rog foarte mult lasati un pm daca ma puteti ajuta intr-un fel ,raman dator!

MULTUMESC anticipat!!!
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 147

Membru din: Joi Apr 08, 2010 4:38 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Lun Apr 08, 2013 1:59 pm

Re: Intrebari de incepator

daca vrei sa alunce si mai bine iti recomand: http://www.thudrumble.com/product/butte ... ck-v2.html . Comanda de pe thudrumble ajunge in 3 sapt...cam asa
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 60

Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:17 am

Localitate: Timisoara

Mesaj Mar Apr 09, 2013 12:17 pm

Re: Intrebari de incepator

Skinny scrie:Am o placa de sunet E-MU Tracker pre USB doar ca nu am CD-ul de instalare pentru driver si pe net am gasit numa varianta pentru MAC si am incercat sa o convertesc dar nu am reusit.
Daca are cineva un CD-u si nu il mai foloseste sau daca cineva stie si poate sa converteasca din MAC in Windows 7 va rog foarte mult lasati un pm daca ma puteti ajuta intr-un fel ,raman dator!

MULTUMESC anticipat!!!


Aici gasesti driverul pt windows 7: http://support.creative.com/downloads/download.aspx?nDownloadId=11801

Bafta!

@zgomot: Imi pare rau ca ti s-a "jefuit" threadul :)
a mind at play.

Gear:
- Technics SL-1200MK2 / Shure M44-7
- Audio Innovate AEM-100i with InnoFader inside
- Audio 4 DJ with Traktor 2
Avatar utilizator

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 10

Membru din: Dum Mar 10, 2013 1:46 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Joi Apr 11, 2013 4:49 pm

Re: Intrebari de incepator

@wolfydolf neah..e ok,toti avem cate o intrebare,e bine daca oamenii-s gasesc raspunsuri aici.inca o data multumesc de raspuns grigo.

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 24

Membru din: Mar Mai 01, 2012 11:06 pm

Mesaj Mie Iun 05, 2013 3:08 pm

Re: Intrebari de incepator

Salut din nou
Am o placa de sunet Torq si nu pot inregistra in soft decat pe modul internal nu si pe cel external.Pe net am citit mai multe variante ba ca e nevoie de inca o placa audio separata fie de un soft gen Cubase ,audacity ,etc.
Daca nu e nevoie de alta placa audio imi poate spune si mie cineva cum sa rezolv?

Multumesc

Knight
Knight

Mesaje: 129

Membru din: Mar Apr 20, 2010 8:08 pm

Localitate: Turda /jud. Cluj

Mesaj Sâm Iun 08, 2013 10:56 pm

Re: Intrebari de incepator

@Skinny: Si eu am avut Torq, da' eu cand vroiam sa inregistrez ceva, bagam un cablo in iesirea de la mixer si in PC/Laptop in placa de sunet, in intrarea "Line In" sau "Mic in". Apoi, in Adobe Audition 3.0 ( pe care il gasesti crackuit pe net) dadeam REC, in Multi-Track Session. E foarte easy de lucrat cu Adobe Audition.
Pe vremea cand foloseam eu Torq, adica prin 2010, nu imi aduc aminte sa fi fost external rec. Poate pe update-urile de acum, se gaseste. Da' oricum, nu ai in placa "Aux in". Asa ca nu vad cum ai putea sa faci.
Sper sa te descurci! Bafta!
Un tricolor, un mixer si doua platane fac totul!

Bishop
Bishop

Mesaje: 86

Membru din: Sâm Apr 17, 2010 11:08 am

Mesaj Joi Iun 13, 2013 1:03 am

Re: Intrebari de incepator

@Skinny: cu torq am reusit eu, dar nu direct din el, ci din mixer. cum zice bani_cata mai sus, in pc intra pe "mic", mufa roz. se seteaza din placa de sunet a pcului sa fie pe recording mode si folosesti un program gen sound forge, acid, audition, ceva care sa aiba functie de rec. in cazul meu, calitatea inregistrarii a fost destul de slaba, dar placa mea de sunet este onboard.

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România