Incepator


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 3

Membru din: Joi Feb 21, 2013 1:28 am

Mesaj Joi Feb 21, 2013 10:56 am

Incepator

Va salut pe toti!

Povestea incepe cam asa:
Pana acum am mixat house si vreau sa trec in lumea turntablismului.

Va cer ajutorul, tinand cont ca nu stiu aproape nimic. Nu stiu care-s componentele unui turntable, nu stiu cum se conecteaza placa audio, nu stiu nimic, decat sa conectez niste playere (cdj) la mixer. Voi avea la dispozitie 5000 RON (50 de milioane) si-as vrea sa-mi fac un setup. Acum am doua playere NDX900 si un mixer M4, dar nu le voi vinde. As vrea sa-mi "faceti" un setup (platane, mixer, placa audio - de preferat de la traktor), iar daca sunteti dispusi sa ma ajutati si pe mai departe, cand imi voi lua placa audio, sa o conectez. Achizitia nu o voi face asa recent, deci puteti plusa pretul cu inca 5 milioane (pentru ca vor scadea preturile).

Boxele care le detin acum sunt Logitech x-530. Daca e nevoie de ceva mai mult, puneti in setup.

As prefera ca toate produsele sa fie de la acelasi magazin, iar daca nu se poate, asta e.

O alta varianta ar fi sa-mi iau un NS7 si alta varianta ar fi sa-mi iau turntable digital V7 si un mixer mai ieftin. Ce-mi recomandati?
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 147

Membru din: Joi Apr 08, 2010 4:38 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Vin Feb 22, 2013 5:03 pm

Re: Incepator

platane technics 1200 mk2 sau 1210 mk5 si un mixer rane tmm 57(http://www.djkit.com/images/products/ttm57slo.jpg) sau dc vrei traktor ..mixer traktor z2(http://bpmmag.co.za/wordpress/wp-conten ... 40x550.jpg)
te descurci tu cu magazine si d-astea... www.thomann.de are cam tot ce vrei.

platane ..poti sa cauti si vestax sau stanton str150 ...depinde acum si ce vrei sa faci cu ele....pt mix poti sa iei si ceva mai ieftin...nu iti trebuie platane asa performante...dar...cand ai banii...atunci vezi ce gasesti...cel mai bine

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 3

Membru din: Joi Feb 21, 2013 1:28 am

Mesaj Mar Iun 25, 2013 12:35 pm

Re: Incepator

Nu cred ca pot gasi in 5000 de RON atatea.
O sa-mi iau clar Audio 10 de la NI, dar de turntable-uri si mixer nu ma pricep.. si doze, alea, alea. Apropo: exista tutoriale despre cum se monteaza dozele, acele pe internet?
Technics nu cred ca gasesc de la un magazin din Romania noi si in banii astia. Ma mai poate ajuta cineva?

Knight
Knight

Mesaje: 129

Membru din: Mar Apr 20, 2010 8:08 pm

Localitate: Turda /jud. Cluj

Mesaj Mar Iun 25, 2013 3:45 pm

Re: Incepator

Salut!
Sfatu meu e ca nu iti este necesat Audio 10. Poti sa folosesti un Audio8, sau chiar ceva mai mic. Audio 10 e cea mai recenta placa de la NI, deci, cea mai scumpa. Oricum, diferenta mare nu e intre ele. Conteaza mult softul in care lucrezi si laptopu.
Tutoriale gasesti cate vrei pe youtube, oricum nu e mare lucru.
Un tricolor, un mixer si doua platane fac totul!

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 3

Membru din: Joi Feb 21, 2013 1:28 am

Mesaj Sâm Iun 29, 2013 7:39 am

Re: Incepator

Am cateva setup-uri in cap:
2x Numark TT200, Traktor Scratch A10, Numark M3
2x Numark TT200, Traktor Scratch A6, ECLER NUO 2.0
2x Stanton 62, Traktor Scratch A10, Numark X6
2x Reloop RP-4000 M3D, Traktor Scratch A10, Numark X6

La doze, ace si ce mai trebuie nu ma pricep asa ca astept niste sfaturi. Sa nu fie prea scumpe, dar nici sa ma tina 2 luni. Nu ma pricep la montat si la alte treburi, dar o sa invat pana mi le iau.

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 24

Membru din: Mar Mai 01, 2012 11:06 pm

Mesaj Joi Aug 29, 2013 1:21 am

Re: Incepator

Salut
Imi poate explica si mie cineva cum pot sa conectez dicer-le la Torq?

Multumesc :D

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România