Microfonie platan


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 2

Membru din: Vin Noi 30, 2012 4:18 pm

Mesaj Mie Ian 16, 2013 5:32 pm

Microfonie platan

Imi place sa fac party-uri in pub-uri,cluburi de pe vinyl-uri audio (nimic digital) dar am o problema la care nu gasesc rezolvare...La primele party-uri am mixat la volum mic in boxe fiind worm up party dupa care intra alt DJ dar la un moment dat mi s-a facut semn sa mai pun 2-3 piese si sa maresc volumul in boxe (sa incep party-ul)...E,aici a aparut problema.Platanul mi-a intrat intr-o microfonie oribila de nu se mai intelegea piesa si a trebuit sa scad volumul din boxe pina a disparut microfonia...Am inteles ca trebuie sa fac ecranare la platan care nici nu stiu cu ce se mananca.Echipamentul e format din 1 platan Omnitronic 1 platan Gemini ambele direct drive Mixer Behringer si cabluri de inalta calitate nu chinezarii iar dozele sunt ambele Ortofon...Dupa party am ramas singur in club si am facut cateva testari Omnitronicul intra primul in microfonie iar cu boxele date la putere mare intra si Gemini-ul cu o diferenta destul de mare intre ele.Am inversat dozele curatat contacte si e la fel rezultatul nu e de la doze...Am incercat treaba asta la 4 party-uri diferite pe amplificator boxe diferite rezultatul e la fel.Exista o rezolvare la treaba asta sau nu voi putea tine party in club cu boxele date tare?

Bishop
Bishop

Mesaje: 86

Membru din: Sâm Apr 17, 2010 11:08 am

Mesaj Joi Ian 17, 2013 1:40 am

Re: Microfonie platan

nu stiu daca asta o fi problema, dar m-am lovit si eu de ceva asemanator: ground ai la ele?
Avatar utilizator

Knight
Knight

Mesaje: 147

Membru din: Joi Apr 08, 2010 4:38 pm

Localitate: Bucuresti

Mesaj Vin Ian 18, 2013 12:42 pm

Re: Microfonie platan

din cate stiu eu..dozele se comporta ca niste microfoane cand e vorba de sunet, deci ca sa scapi de microfonie ar fi bine sa departezi monitoarele de pe scena...sau sa dai un volum mai mic in ele fata de cele din club... Probabil mai sunt cateva chestii care poti sa le faci sa scapi de microfonie....google este prietenul tau cel mai bun cred :)

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România