La inceput de drum!


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 24

Membru din: Mar Apr 03, 2012 9:34 pm

Localitate: Bucharest

Mesaj Sâm Mai 12, 2012 2:03 pm

La inceput de drum!

Salut! As vrea si eu sa ma apuc de treaba (cam intr'o luna... sper... :YMPARTY: ) si am nevoie de sfaturi, pareri de la cei care sunt deja in "paine", avand in vedere ca sunt un noob :-$ in ale invartitului...

Bugetul meu ar ajunge undeva aproape de 15 de mil...
O idee am, asa ca o sa o astern pe forum: In primul rand as dori un Behringer DDM4000 si evident cele doua platane... depre platane nu stiu ce sa zic, citronik, reloop 2000, 4000, audio tehnica, germini, nu am idee care'i mai bun, care'i mai prost, ceea ce as vrea ar fi sa fie drirect drive. Placa audio, momentan, cred ca nici nu se pune problema la mine... asa ca o sa imi arunc ochii dupa viniluri (dubplate, dubstep, grime, funk, jazz, raggae, drum and bass,hip hop... cel mai mult ma intereseaza dubstepul vechi).

Acum mai am alte intrebari pentru domniile voastre: :D
1. care'i treba cu sunetul? (eu am o minicombina, care are mufa AUX,se poate conecta cu un fir RCA - jack3mm, mixerul cu combina? sau imi trebuie amplificator? daca mi'ar trebui amplificator, nu ar fi mai convenabil o pereche de boxe active?)
2. se poate inregistra un mix facut de mine cu viniluiri, pe calculator in format mp3, intrun anume fel (folosind DDM4000 spre exemplu)?
3. care ar fi primele lucruri la care ar trebui sa ma uit atunci cand cumpar un mixer/platan, sa vad cat de bun/prost este?
4. care sunt riscurile ca sa pot sa imi iau o teapa?… totusi sunt bani munciti si facuti greu si nu vreau sa ii arunc si odata cu ei si un vis de’al meu…

ps. de ce ma intereseaza DDM4000? =p~ pentru functiile sale de loop si efecte... siii pentru faptul ca este un mixer digital ce se pote conecta cu traktor, ableton etc...
pss. ma intereseaza sa cumpar doar din Bucuresti, pentru "proba" si eventual o mana de ajutor la inceput de drum... si daca ati avea o oferta/cunostinta care vinde ceea ce caut eu ar fi perfect (plus cateva viniluri acolo de exersat)

Multumesc ! :ymblushing:

Bishop
Bishop

Mesaje: 72

Membru din: Joi Apr 08, 2010 5:09 pm

Mesaj Sâm Iun 02, 2012 1:34 am

Re: La inceput de drum!

Despe ce poti sa iti cumperi, nu stiu ce sa zic...mixeru nou ii 15mil, deci nu stiu ce ti-ar mai ramane pentru doua platane.
1. Poti si cu minicombina, aux out de la mixer sau master - aux
2. Tot asa, aux out de la mixer - mic in calc, acelasi cablu. Eu cu CoolEditPro inregistrez
3. Producatoru`, zic eu... Behringer`u DDM4000 are cam multe la pretu ala, posibil sa il urasti dupa o vreme.
4. Ce teapa, cu aparatura? ca sa nu iti iei mai aduna bani.

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România