Problema: Torq


Questions & Answers (Intrebari si Raspunsuri). Raspunsurile la orice intrebari aveti le puteti primi aici.

Moderatori: djdanieldoicescu, Jeg

Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Joi Iun 24, 2010 3:04 pm

Problema: Torq

Salutare,

Sunt nou in ceea ce inseamna Dj-ing, abia mi-am achizitionat un set complet format din 2 turntable, mixer si torq. Le-am folosit o zi jumate dupa care Torq-ul a inceput sa imi faca probleme si n-am nici cea mai mica idee cum sa le remediez. Problema este urmatoarea: Torq-ul imi reda piesele in revese, nu mereu, dar in cea mai mare parte a timpului. A mai intalnit cineva problema asta, daca da, se poate sa imi spuneti cum ati rezolvat-o?

LE: Poate conteaza si din ce format set-ul

Setup-ul este format din:
2x Technics SL-1210 Mk2 / Shure M44-7
Vestax PMC 06
M-Audio Torq 1.5

Multumesc.
Imagine
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 60

Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:17 am

Localitate: Timisoara

Mesaj Vin Iun 25, 2010 10:41 am

Re: Problema: Torq

Incearca sa inversezi mufele RCA (cinch) care intra in torq in felul urmator: daca acum ai rosu la negru, si negru la rosu, schimbi rosu la rosu si negru la negru, sau invers. Incearca sa inversezi intre ele si ar trebui sa nu mai ai nicio problema. Bafta :)
a mind at play.

Gear:
- Technics SL-1200MK2 / Shure M44-7
- Audio Innovate AEM-100i with InnoFader inside
- Audio 4 DJ with Traktor 2
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Vin Iun 25, 2010 3:11 pm

Re: Problema: Torq

Salut, merci pentru raspuns. Mufele de la platane sunt rosu/alb si sunt puse pe culoare. Le-am inversat si si-a revenit, dar pentru scurt timp, pentru ca incepe din senin sa cante in reverse chiar in timpul melodiei si sunt nevoit sa le inversez iar. Problema de unde poate sa fie? de la cablul platanelor ? sau este posibil ca si celelalte cabluri care pleaca in mixer sa fie cu probleme si sa zapaceasca torq-ul?
Imagine

The NOOB
The NOOB

Mesaje: 14

Membru din: Mar Mai 04, 2010 2:36 am

Mesaj Sâm Iun 26, 2010 7:31 pm

Re: Problema: Torq

si eu am avut aceiasi problema ,incearca sa vezi cablul de pamantare,la mine asta a fost problema.
bless
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 135

Membru din: Mie Apr 07, 2010 1:01 am

Localitate: SUD Berceni

Mesaj Dum Iun 27, 2010 8:54 pm

Re: Problema: Torq

Inpamantarea sau softul.
Daca tot umbli la cabluri, pune ceva de calitate, dublu ecranate, lasa-le pe culori, chiar si invers n-ar trebui sa fie nicio problema (in afara de faptul c-o sa auzi stanga in dreapta si invers, care nu e o problema defapt, e un inconvenient mai mul :D ).
Softul poate mai putin, depinde de configuratia pc-ului si ce mai ti tu p-acolo sa nu fie in conflict, dar multe probleme apar din cauza lipsei de impamantare.
AlexSturza scrie:Spliffy D. ...mi-e rusine ca intalnesc lume ca tine pe acest forum!
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Dum Iun 27, 2010 10:34 pm

Re: Problema: Torq

Inca nu am reusit sa ii dau de cap, dar totusi tind sa cred ca este ceva legat de soft/sistemul de operare. Platanele sunt noi si nu cred ca ar fi ceva probleme cu cablurile/inpamantarea lor. Folosesc windows 7 si am o placa audio Creative Audigy SE, cand apare problema daca umblu la Preferences in Torq si schimb la Audio interface device-ul cu oricare din cele afisate acolo si apoi revin la M-Audio USB ASIO isi revine.
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Iun 28, 2010 9:53 am

Re: Problema: Torq

ba, fii atent ca o sa iti dau un sfat pe care il dadeam la consolele de dj cand lucram la hercules :D :

intra in device manager (right click pe my computer, tab-ul hardware, device manager - nu te consider retardat dar just in case :) )
apasa pe plus-ul de la universal serial bus controllers
dublu click pe usb root hub
si debifat casuta cu "allow computer to turn off the device" la tab-ul de power management
repetat pt fiecare usb root hub in parte
restart

ideea e ca mai ales daca folosesti un laptop, placa de sunet nu primeste destul curent pe usb si poti avea latenta, probleme de genul... la hercules de la asta apareau o groaza de probleme si, surprinzator, asa se rezolvau o groaza de probleme... in fond si la urma urmei tot niste placi de sunet sunt si alea si probabil ca se fac la aceeasi fabrica in china dar scrie altceva pe ele...

daca tot nu rezolva problema incearca sa reinstalezi softul dar inainte dezactiveaza firewall-ul (incl. cel al windows`ului) si antivirusul - pe cat de stupid suna si asta, pe atat de multe probleme rezolva si asta :D

daca tot nu ai scapat de cacatu asta incearca si tu sa scoti placa veche de sunet si sa o lasi doar pe asta - s`ar putea sa fie un conflict intre ele sau ceva si asa iti dai seama cel mai bine :)

let us know if this helped ca noi suntem baieti de treaba si te mai ajutam :D



ps: de la windoze 7 nu e sigur, am rulat si eu torq pe win7 si a mers ireprosabil :) cred ca sunt chiar mai bune driverele de 7 decat cele de xp...
Imagine
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 60

Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:17 am

Localitate: Timisoara

Mesaj Lun Iun 28, 2010 12:44 pm

Re: Problema: Torq

Nu stiu exact cum e la Torq dar poti sa incerci sa dai volumul de la input mai mic / sau mai tare, vezi cum se comporta, experimenteaza. (probabil se poate din soft sau chiar din interfata)
a mind at play.

Gear:
- Technics SL-1200MK2 / Shure M44-7
- Audio Innovate AEM-100i with InnoFader inside
- Audio 4 DJ with Traktor 2
Avatar utilizator

The PAWN
The PAWN

Mesaje: 48

Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:00 am

Localitate: Bucuresti

Mesaj Lun Iun 28, 2010 1:26 pm

Re: Problema: Torq

Va multumesc pentru sfaturi, o sa incerc zilele astea. Astazi am facut o prostie si am incercat sa bag win xp pe langa win7 si m-am jucat cu dual boot si am pierdut partitia cu toata mzuica. Momentan recuperez la ea, dar va trebui sa pun calculatorul la punct si apoi o sa incerc ce mi-ati sugerat.

Nu folosesc laptop, folosesc un desktop.
Imagine
Avatar utilizator

Drepti! Inainte mars!
Drepti! Inainte mars!

Mesaje: 1023

Membru din: Lun Apr 05, 2010 8:44 pm

Localitate: behind yer moms

Mesaj Lun Iun 28, 2010 3:20 pm

Re: Problema: Torq

well, si la desktopuri se poate intampla, never trust usb :D
Imagine
Următorul

Înapoi la Q&A

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron
eXTReMe Tracker

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Translation/Traducere: phpBB România